Alamanya Notları : 2

Alamanya Notları : 2

Almanya Notları : 2

 

Salı- Çarşamba, Perşembe ve Cuma günü genel açık olan Fuarın açılışı öncesinde fuar önünde bir hatıra resmi çektirdik..

Fuar ile alakalı biraz bilgi vermek istiyorum: 5 km. kare bir alan üzerine, bizim KAFUM binasından biraz daha büyükçe 41 bina, yani salondan meydana geliyor..

Stant üzerinde : Yemek yeme yerleri , ikramlar var, alt giriş de sergi ürünleri bulunmaktadır. Salonun dört köşesine tuvalet yapmışlar ama Müslümanlar için bir mescit düşünülmemiş..

Salonlar arasında : gezi yapan ziyaretçileri taşımak için ücretsiz otobüs seferleri koymuşlar..

Niyazi Kara, Bacanağı ve kayın biladerleri ile buluşmamız ile birlikte fuar gezisi başladı.

Bu demde : benim çocukluk arkadaşım Hacı Karakale buluşarak şöyle küçük bir avm gezisi yaptık, bir çay içerek bir gün sonra buluşmak üzere ayrıldı.

Fuar çevresinde orman, yeşil alanlar, yapay göller ve sayısı araç için açık park alanları, tabi burada dikkatimi çeken Karavan ile fuar ‘a gelerek bunların da tam hizmet alması dikkatimi çekti.

Otellerde yer bulamayanlar : Karavan Kentlerde yatıp kalkıyorlar.. ayrı bir kültür karavan olayı..

Bremen’e dönüyoruz, yer altı sarayında KMTSO verdiği akşam yemeğine katılıyoruz.. hoş sohbet ve güzel bir akşam geçiriyoruz..

Fuar desteği sebebi ile 269 firmanın yanında ise destek olan binlerce kişi Hannoverde fuar geziyor.. Böyle olunca Hannover artık kçük bir Türkiye olmuş hemen her yerde Türk görmek mümkün..

Dönüş akşam yemeği, ile geçen ikinci günün sonunda.. herkes yoruldu..

Çarşamba günü sabah kalkıyoruz, ver elinin Hannover

Bremen dan : Hannover geliyoruz, Hacı arkadaşım geldi, Mehmet Yüzbaşıoğlu,Emrullah Ciğer ile birlikte Hacı ağabey ile Hannover geziyoruz..

Kuyucuk- Sakarya Mahallesi İnci sokak dan çocukluk arkadaşım, Hacı Karakale, Ahmet ustamın oğlu ile Hannover gezimiz başlıyor..

Şehir turu yapıyoruz, yapay gölleri görüyoruz, sonra Belediye binasının üzerindeki kuleye çıkarak Hannoveri havadan görme şansını yakalıyoruz..

Türk mahallesi, eğlence merkezleri, tarihi gezilerimizle , şehri saran kanal ile devam eden ziyaretimiz, Bremen dönüş ile son buluyor..

İşi bilenle gezmek güzel oluyor, hoş bir gezi oldu..

Hannover de : Fuarcılık bir sektör ve meslek haline gelmiş..

Oteller yaz tatil dönemi hariç tamamı dolu !

Türk lokantaları büyük iş yapıyor..

Taksicilik : çok fazla yabancı girip çıktığı için mütiş bir sektör..

Hava alanı şehir merkezinde ve uçuşlar sürekli yapılıyor..

Tarihi ve Turistlik yerlerin gezilmesi

Hava temiz, şehir temiz, yapay havuzlar ve kuşlar ayrı bir hava vermiş, şehrin içindeki orman ise can vermiş..

Güneşi gören : Alman soyunarak çimenin üzerine yatıyor..

Başta da söyledim ya : 15 günde bir ayrı bir fuar açılıyor..

Dünyanın her yerinden insanlar su misali akıp geliyor..

Ulaşım, Park, Geniş yeşil alanlar, Karavan Piknik alanları, Eğelence Sektörü Fuar ile birleşince Almanya ‘ya ek para getiriyor..

Almanya da son günümüzü ise Hamburg ‘a ayırdık..

Balık Pazarı, Kilise, Tarihi liman, Şehir turu, yapay havuz, alış veriş merkezleri gezisi yapıyoruz, bir kaval sesi: Kara tren gelmez ola, düdüğünü çalmaz ola, yarı kurbete yolladım mektubunu yazmaz ola, kavalla öyle dertli çalıyor ki Sivasli Mehmet emmi 50 yıl olmuş Hamburg geleli ve yüreğine oturmuş kurbet acısı..

Türkiye deki gibi olaylar oluyor: ancak basın resim çekmesi ve yayınlaması yasak, Yerel eyalet mahkemesi yasak koyduğu zaman her şey duruyor.. bir tek satır yazı bir tek kare resim yayınlayan yandı..!

Çarşı Pazar Hamburg gezimizi tamamlıyoruz, sonra Bremen otelimize dönüyoruz, Cuma günü saat 10 00 da ise İstanbul, ordan ise Kahramanmaraş’a dönüyoruz..

Elbette Almanya bu değil, gezi notlarımı resimli olarak geniş şekilde seri olarak yayınlayacağız oradan okuyunuz..

İyi günler..

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co