Akşam Erkoç’u anarken !..

Akşam Erkoç’u anarken !..

 

Dün akşam : Mimar, Şehir Plancısı, İnşaat Mühendisi, Ufuk ve vizyonu olan ABD ve AB ülkelerini gören bir gurup arkadaşımızla Kervanhan da sohbet ediyoruz..

Aşkımız, sevdamız Kahramanmaraş ve daha güzel bir Maraş !

Konu : şehir de trafik ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç oldu..

Sayın Erkoç göreve başladığı gün: Kültür sitesi ile Kervan Pastanesi arasındaki yolda bir uygulama yaparak, aradaki Mustafa Poyraz’ın evinin önünde açılan geçiti kapatarak yolun her iki başına U dönüşü yerleri açtırdı..

Yol kapandı ama trafik lambaları unutuldu her halde halen yanıp sönmeye devam ediyor insanlarda geçit olmayan trafik lambasında beklemeye devam ediyor..  bir anlamda veremiyor.. yayalar için olsa diyoruz, buton koymak gerekir o da yok.. neyse bekliyoruz !

Bu yazımızı okuyunca İnşallah o lambaları söktürür diye bekliyorum.. bekliyoruz..

Bu konu gündeme geldi bunun üzerinde konuşuldu.. sonra hep beraber büyükşehir belediye başkanımız Fatih Mehmet Erkoç ‘a seslenilerek: “ Şehir de ne kadar trafik lambası varsa sökün,  ilk uygulamada yaptığınız gibi ara ara U dönüşü yerler yaparak trafik ışıkları görevini yaptıra bilirsiniz, kavşakları ve dönüşleri tek yöne dönderin çağırısında bulunuldu.. bizden yazması.. duyurması diyerek bu görevi üzerimize aldık..

Türkiye de komşumuz Gaziantep de bile trafik ışıklarının olduğu kavşaklarda sağa dönüşler serbest ve kontu rollü dönüş vardır..

Bizde aracımıza binerek şehir içindeki binevler bölgesindeki tüm ışıklı kavşakları gezdik ve tamamında sağa dönüş yeri yapmak mümkün..

Bunu ben söylemiyorum: Şehrimizin Mimarları, Mühendisleri, Şehir Plancısı, işin uzmanı , Belediyecisi diyor.. ben demiyorum.. uzman olanlar diyor..

Örnek: Ç.E. Anadolu Lisesi kavşağına geldik.. Kur’an kursu tarafına sağa dönüş imkanı var yol müsait.. yada Ç.E.Anadolu lisesi tarafından geldik, halk eğitime döneceğiz sağa dönüş yapmak mümkün.. Yada Yunus Emre Taziye evinden geldik.. Sultan Abdulhamithan camii tarafına döneceğiz : Sağa dönüş hazır işareti yok..

Yada Sultan Abdulhamithan camii tarafından geldik : Şekerdereye döneceğiz sağa dönüş yapmak çok kolay, küçük bir operasyon ile sağa dönüşleri serbest etmekle trafik sorunu büyük ölçüde çözülecektir..

Doğukent’ten, Hasancıklı köprüsüne kadar, aşağı çevre yolundan Tekerek yoluna kadar bütün kavşakları gezdik.. tamamında bir kaçı hariç sağa dönüş gülü yapmak mümkün.. arazi müsait.. yer var yapacak ekipte büyükşehir belediyesinden var. Başkanın bir emrine bakıyor..

Buradan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç beye sesleniyoruz.. yanınıza ilçe belediye başkanlarını alın, şehir plancınızı alın, trafik komisyonunu alın, birkaç gazeteci alın, bir belediye otobüsü ile bizim yaptığımız gibi şehrimizin ışıklı kavşaklarını bir gezin bakalım ne kadar kavşak tespit edeceksiniz.. ne kadarına sağa dönüş yolu yapa bileceksiniz.. gözlerinizle görün..

Bizim yazdığımıza inanmayın !, söylenenlere inanmayın !, siz kendi gözlerinizle görün, olay yerinde tartışını ve kararınızı verin..!..

Kahramanmaraş’ta trafik sorunu yok, yönetim sorunu var, öyle sanıyorum, trafik ışıklarını sökerek, uzun bulvarlarda müsait olan yerlere ilk gün yaptığınız gibi : U dönüşü yaparsanız, Kahramanmaraş’ın trafik sorunu en az 30 yıl çözülecektir..

Yapmanız gereken: Işıklı kavşaklarda sağ dönüşü serbest ederek ışık da yığılmayı önleyeceksiniz. Ana caddelerde ara açıklıkları kapatarak trafik ışıklarını sökeceksiniz.. belli yerlere U dönüşü notları koyarak şehir içinde trafiği durmadan akan trafik haline getireceksiniz böylece Kahramanmaraş’ın trafik sorunu çözülmüş olacaktır..

Bir örnek: Ulucamii yönünden gelip Trabzon bulvarına girecek araçlar kırmızı ışıkta bekliyor.. Azerbaycan bulvarına girecek olan araçlarda orada kırmızı ışıkta bekliyor.. mantığını anlamak mümkün değil, Azerbaycan bulvarı bölünmüş yol , karşı tarafından gelenin U dönüşü yapması mümkün değil yasak , böyle olduğu halde burada araçlar niye kırmızı ışıkta bekler anlamak mümkün değil..

Valilik kavşağında : Yayalara da yeşil yanıyor, araçlara da yeşil yanıyor her gün tartışan yayalar kavga ediyor.. ve hoş olmayan manzaralar ortaya çıkıyor..

Bunun gibi bir çok saçmalık var.. bunları siz kendiniz gezerek gözlerinizle görün lütfen, bizim yazmamız veya bir başkasını söylemesi ile değil yerinde görün..!..

Bütün bunları gördüğünüz zaman Kahramanmaraş’ta trafik sorunu değil , yönetim sorunu olduğunu görecek ve neşteri olay yerinde vuracağınıza emimim ..

Bir gününüzü bu trafik sorununa ayırın kökten meseleyi çözeceğinizden eminiz..

Aklı selim insanları yanınıza alın birlikte gezin görün !..

Bizden söylemesi : Karar sızın

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co