AİLE YIKILIRSA NE OLUR?

AİLE YIKILIRSA NE OLUR?

Aile, toplumun temel taşı, bunu bütün sosyologlar bilir. Bu temel taş, önce batıda çürümeye başladı, şimdi de yönünü batıya çeviren bizim ülkemizde…

Çocuk okula geliyor ödevini yapmamış, bir araştırıyorum evde sorun var. Anne veya baba ya hasta ya da…

Her şey bunun gibi, fabrikada verim mi düşmüş, bilin ki personelin evinde ateş var. Yani, evde huzur varsa, dünyamız huzurlu diyebiliriz. Orada da ateş varsa, eyvah eyvah!

Bunu yine anlatıyorum. Toplum olarak, temel meselelerimizi çözmek istiyorsak, önce ailede huzuru sağlamak zorundayız. Mahkemede boşanmak isteyenler kadar, evli olup da boşanmak isteyenler var desem abartı yapmış olmam. Yakından tanıdığım, üniversite mezunu kızımıza soruyorum, ‘Neden evlenmiyorsun?” Böyle daha huzurluyum, çevremde evli olup da bir tane mutlu olanı göster bana, ben de evleneyim diyor. Peki bu sorunu çözmek için sistemin bir çabası var mı?  Bırakın eğitim sistemini, anne ve babalar olarak biz çocuklarımızı evliliğe hazırlayabiliyor muyuz? Gelin sıra dışı olan bu konuyu bu gün masaya yatıralım.

UZMANLAR NE DİYOR?

“Değerler eğitimi, aile temelli eğitimdir. Zira insan hayatı, en derin ve bireysel seviyede aile içinde yaşanmaktadır. Hatta bu, parçalanmış ya da tek ebeveynden oluşan aileler için bile geçerlidir. Psikolojik veriler, dünya tüm kültürlerde, kişinin değer ve tutum yapısının iki ile altı yaş arasın da oluştuğunu ortaya koymaktadır.  Bu dönem sosyal ve ahlaki bilgi gelişimin en hızlı geliştiğini bir dönem olup, bu da büyük ölçüde aile içinde yaşanmaktadır.

O bakımdan aile hayatı ve aile temelli değerler eğitimi, son derece önemli görülmektedir. Yapılan araştırmalar, bireylerin yetişkinlik dönemlerindeki dindarlığının tek ve en belirgin göstergesi olarak, ailesinin dini yaşantısı olduğunu ortaya koymaktadır. İleriki yıllarda dinden tamamen çıkan ya da din ve mezhep değiştiren kişiler üzerine yapılan araştırmalarda, bu tür kişilerin çocukluk yıllarında ailede dine yeteri kadar önem verilmediği ortaya çıkmıştır.

Hatta anne ve babaları, farklı dini inançlara sahip olsalar bile, dine önem verilen ailelerdeki çocuklarım dine önem vermeyen ve yaşamayan ailelere oranla ileriki yıllarda daha dindar oldukları görülmektedir…”

SORUNUN CEVABINI VERİYORUM

Yıllar önce, İzmir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Ana Bilim Dalı Başkanı Kutlu Doğum etkinlikleri nedeniyle ilimize gelmiş, burada kadın dinleyicileri gördüğünde, onlara evliliğin önemini anlatıp, çocuk eğitimin önemi üzerinde durmuştu. Bu toplantıdan aklımda kalanları biraz anlatayım, “ 33 yabancı ülke profesörü ülkelerin geri kalış nedenini araştırmışlar. Üç yıl süren araştırma sonunda, bir ülkenin en önemli hazinesinin, yetişmiş insan gücü olduğunu. Çocuklarımızın 2-6 yaş arasında iyi eğitilmesi gerektiğini, böyle olduğu takdirde, modern ve kalkınmış bir ülke olabileceğimizi ifade etmişti.

Evet, ülkelerin en önemli değeri,  petrol, altın ya da sanayileşmesi değildir. Yetişmiş insan gücünüz olursa, bütün bunları sağlarsınız. Bizim on inekten aldığımız sütü, Hollandalı bir inekten alıyor. Yada bilgi toplumu olmuş bir devlet, teknoloji satarak her ihtiyacını sağlayabiliyor ve halkını mutlu edebiliyor.

Hocama sordum, bir ülkede aile müessesesi yıkılırsa ne olur? O cevap verdi, insanda hücrelere ölürse, vücut sağlığı kaybolur. Toplumun temel taşı aile yıkılırsa da, toplum ölür demeye getirdi sözlerinde, katılır mısınız?

Evet, karakterli, çalışkan, efendi, üretken, sorumluluklarını bilen,  özetle istendik davranışları sergileyen insan yetiştirmek istiyorsak, önce anne olacak kızlarımızı iyi yetiştirmeliyiz.

Bu nedenle, kız çocuklarımızın eğitimini önemsemeliyiz. Bu nedenle çocuklarımızı evliliğe iyi hazırlamalıyız. Bu nedenle çocuklarımıza helal ekmek götürmeliyiz…

Sonuç olarak aile korunmalı, bunun içinde sivil toplum örgütleri projeler geliştirmelidirler. Sahi bizim şehrimizde sivil toplum örgütleri sosyal manada ne yapar?

Lütfen ne yaptığınızı e posta gönderin, okuyucularımızla paylaşalım.

Selam ve dua ile.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co