Ahırdağı Destanı !..

Ahırdağı Destanı !..

Ahırdağı Destanı !…

Dedeoğlu konağı tarihi bir güne daha şahitlik yaptı..

Karamanmaraşlı şair ve yazarlar konak da bir araya geldi..

Oğuz Paköz: O bizim doktorumuz, Gazeteci ve  Yazar, yazar dostu..kendi imkanları ile Kahramanmaraş şehir kültürüne bir şeyler vermeye çalışan Oğuz ağabey yeni kitabını tanıttı..

Bu bir dağın destanıdır.. Bir dağın Ahırdağı’nın diyen Oğuz Paköz:” Onu gönlümce yazdım, gönlümce , gönülce diye ilave ettiği kitabını okudum ortaya çıkardığım notlar..

Matbaacı dilinde bir iki forma 16 sayfa ve 32 sayfa renkli kapak üzerine tel dikişli..

Kitabın içindeki bilgilerin tamamı bir sayfa eder etmez, ama özü çok fazla..

Tekirin su açılışı var herkes bilir: Muhtarın konuşması: “  Nettik ettik, köye suyu getirdik öyle dağılmı ulan Memet”   der.. bu sözün içinde her şey var..bu cümlede her şey var .. borular, çalışma ..proje , çalışma süresi, ama muhtar bir kitap konusu olan işi .. üç cümle ile anlatılmış.. bunu anlamak için o işi bilmek gerekir..

Bugünde kitap bastırmak kolay değil, büyük paralar istiyor..

Abdurrahim Karakoç’un  eğdi başını şiirinin , oğuz ağabey uyguladım..

Gitmişti matbaaya arzuhal için

Bey dedi yutkundu eğdi başını

Bir fiyat yedi ki oldu o biçim

Şey dedi yutkundu eğdi başını

 

Kapıdan dört büklüm çıktı dışarı

Gözler çakmak çakmak benzi sapsarı

Bir matbaya  baktı alttan yukarı

Vay dedi yutkundu eğdi başını

Bunun üzerine Oğuz Paköz ağabeyimiz kitabını : her yerinden kısarak 32 sayfaya düşürdüğünü ve aslında 32 sayfanın bir iki sayfalık bir yazısı olduğunu biliyoruz.. buradan çok şey çıkıyor.. bu konuyu anlatmak için bir kitap yazmak gerekiyor..

Yada buradan şu çıkar: Kahramanmaraşlı okumuyor, Türkiye de en az gazete dergi , kitap satılan il Kahramanmaraş hal böyle olunca Kahramanmaraşlı nasıl olsa okumuyor, böyle ince bir kitapla belki yazdıklarımızı okuta biliriz,? Diye düşünmüştür.. diye yorumladım..

Türkiye de en az gazete , dergi satılan il Kahramanmaraş en az kitap okuyan ilde Kahramanmaraş olunca kitap okumayı sevdirmek ve beş dakika da bir kitap bitirdim dedirmek için bu kitabı böyle ince yazdığını düşünüyorum..

“Nettik ettik, köye suyu getirdik, öyle dağıl mı ulan Memet” sözü gibi oğuz ağabeyin kitabı da gerçekten veciz sözlerle dolu..

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan 190 sayfalık kitap da Ahırdağında ki 95 çeşit endemik bitki anlatılmaktadır..

Gölleri- Kreker yapısı ve tarihinine bakacak olursak: Kültür Bakanlığının bastırdığı kitapta 100 sayfa yer verilmiş..

Deniz kabuğunu, Volkanları, kavgaları, savaşları, Sütçü İmam’ın Bertiz’e gidişinin anlatsak 200 sayfalık kitap olur.

Ahırdağı Destanını anlamak için önce iyi bir kitap okuyucusu , gazete okuycusu olacaksınız. Sonra Gazete, Kitap, ne varsa okuyacaksınız sonra : Ahırdağı Destanı sizlere bir şey söyleye bilir..

Benim bir arkadaşım vardı: “ Ben kalın kitabı severim, okuyacağım kitap 900 sayfa dan aşağı olmayacak, ben kalın kafalıyım kalın kitap okumalıyım ,” derdi..

Kahramanmaraşlılar şair yazar olunca : İnce ruha sahip ince düşünen insanlar bunlara böyle incecik bir kitap 32 sayfa benim gibi heceleyerek okuyan biri bile 5 dakika da okuyup bir kenara ata biliyor onun için bu kitap tam bize göre diye düşünmüş olmalı..

Aksi halde Ahırdağında yaşayan : cimcime ve onun hayvanlarını, süt oluklarını Evliya Çelebinin kitabının Markasi Maraş bölümünden alıp kitabına koyacak olsa en az 100 sayfa daha çıkardı ki bu kitap en az 500 sayfalık büyük bir kitap olurdu..500 sayfalık kitabı da kimse okumaz !..

Sayın Dr. Oğuz Paköz ağabey bizi bağışlasın: Benim anladığım bu kitap ince ama bu kitapı anlamak için en az bin sayfalık kitap okumuş olmak gerekir..

Ey yorgun dağ diyerek tüm meyveleri sıralayan yazarımız Ahırdağının ne kadar verimli bir dağ olduğunu çok güzel dile getirdi.. bu bile bir kitap konusu..

Ahırdağında keklik öter, ovasında çeltik biter, turaç öter.. Maraşlının yaylası, yakında kayak merkezi olacak olan Ahırdağı daha çok kitap yazılacak bir konuma sahiptir…

Ahırdağı Destanını okumadan önce : Tarih, Corafya, Tarım,Orman, Jeoloji, Fizik , Kimya okuyun ! sonra ise bu kitabı okursanız bir şey anlarsınız..

Çünkü ben okudum, bir kelime ile kısa veciz sözlerle Ahırdağını anlatan böylesine bir başka kitap görmedim..Tut ağacının dibinde buluşalım,  Eline sağlık diyorum..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co