AHİ EVRAN   ve ESNAF BİRLİKLERİ

AHİ EVRAN   ve ESNAF BİRLİKLERİ

Bu Hafta  Ahilik Haftası. Yani esnaflarımızın haftası. Her yıl 22-27 Eylül tarihlerinde kutlanır. Bu hafta ESNAFLARIMIZ ARASINDA  önemli etkinliklerle kutlanmaktadır.  Ülkemizdeki  esnaflar çok güzel  teşkilatlanmışlardır. Esnaf Odaları ve esnaf dernekleri ile esnaflarımız  birlik ve beraberliklerini güçlendirmektedirler.

Ahi Evran Hazretlerinin asıl adı,  NASURİDDİN MAHMUD AHİ EVRAN B.ABBAS  dır.

Prof. Fuat Köprülünün araştırmalarında Ahi Evran  Hacı Bektaşi hazretlerinin talebesidir. Ahi  zaviyeleri  Bektaşi dergahının bir uzantısıdır. Kuruluş felsefesi İslam’a dayalı olup,Feyzini Hz. Ali’den almaktadır.

Ahi Evren Hazretleri  ile Hacı Bektaşi Hazretleri  Kırşehir’de ki dergah da bir araya gelip  Ahiliğin temellerini oluşturmuşlardır.

Temelde Hz. Muhammedin Hz. Aliye verdiği eğitim anlayışı vardır. Bilindiği gibi Hz. Ali Hz. Muhammedin eğitimi altında yetişmiş ve icazet almıştır.  Hz. Muhammed Hz. Ali’ye bir unvan vermiştir.  Bu anlayış Ahilikle beraber esnaflarımızın yetiştirilmesine  ve kardeşlik bağlarının kuvvetlenmesine uygulanmıştır.

Ahiliğin temel prensipleri  vardır. Bunlar daima veren insanlardır.Hayır sahipleridir. Lütuf  ederler. Cimriliği sevmezler.

Mülayım,alçak gönüllü insanlardır. Kahır etmezler,şikayet etmezler. Zulüm etmezler.

Kanaat ederler.  Rıza gösterirler. Hırslı değiller.

Doğru ve dürüst yaşamak hedefleridir. Yalan ve dolan ile  işleri yok.

Gözleri ve gönülleri tok.  Eline ,beline,diline  sahip insanlardır.

Genel olarak Ahiler bu düsturlarla yetiştirirler.

Ahilik bir teşkilattır. Bu teşkilata herkes giremez. Katiller,zina yaptığı ispatlanmış kimseler,Hayvanları öldürenler,Hırsızlar, Müslüman olmayanlar,vergi memurları,dellallar, Çevresinde kötü kişi olarak bilinenler  ve vurguncular  teşkilata üye yapılmaz.

Ahi teşkilatları Selçuklu döneminde etkileri göstermiştir. Bu teşkilatlar ekonomi ve ticaretle birlikte siyasetle de ilgilenmişlerdir.

Ahi teşkilatları ,Aşık Paşa’nın belirttiğine göre  Osmanlının kuruluşunda etkin rol oynamıştır. Osman Bey,Orhan bey ve ilk padışahlar Ahi üyesidir.

Ahi teşkilatlarına 17.yüzyılın başlarına kadar gayrimüslimler üye olamıyordu.Osmanlının cihan devleti olmasından  sonra  bu teşkilatlara gayri müslümler de   alınmıştır. Bu yeni yapılanmanın adı da “gedik” olarak ifade edilmektedir.

Ahi teşkilatlarında  unvanlar da vardır. Bunlar sırasıyla  çırak,kalfa,usta AHİ BABA ve halifedir. Çırak olamadan önce de Ahi teşkilatına alınan kişilere  Yiğit ve Yamak denir. Halifeden sonrada Şeyhlik ve Meşayıhlık unvanları da vardır. Ancak bu makamlar en üst makamlar olduğu için istisnai kişilere nasip olmuştur.  Mesela Hacı Bektaş-ı Veli Hazretleri Meşayıh tır.

Ahiliğin bugünkü karşılığı Esnaf birlikleridir. Bu gün olduğu gibi o günde Ahiler akşamları da bir araya gelerek sohbetler ederlerdi.

Ahi Birlikleri savaş,deprem ve afetlerde de halkın yanında yer alırlardı.

Bu hafta esnaflarımızın haftasıdır.  Bu hafta bugünkü şartlara göre yaşanmalı ve geleceğe imanlı,ahlaklı dürüst  esnaflar yetiştirilmelidir. Bu hususta Mesleki eğitim Merkezlerine de önemli vazifeler düşmektedir.  Meslek Okullarımızda  yetişen gençlerimize de mesleklerinin yanında  kültür değerlerimiz,inancımız ve ahlakımız iyi öğretilmeli. Onları hayata hazırlamalıyız

.        Tüm esnaflarımızın haftasını kutlarım.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co