Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde bir ilk

Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde bir ilk

Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde hizmete açılan ameliyathanenin modern cihazlarla donatılması ve personel eksiğinin tamamlanması ile birlikte ilk ameliyat gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Semih Yancar, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde lokal ve genel anestezi altında, kist, travma, gömük diş çekimi, rezeksiyon gibi minör ve majör cerrahi ameliyatlar ile zihinsel engelli hastaların tedavilerinin yapıldığını belirtti.

Yancar, “Hastanemize diş çürüğü ve diş taşı şikâyeti ile başvuran mental retardasyon hastasına ameliyathanemizde diş hekimlerimiz Aslı Kısakürek ve Şaban Dilik tarafından müdahale edilerek, hasta 1 gün müşahede altında tutulduktan sonra taburcu edilmiştir” dedi.

Genel Sekreter Yancar, fiziksel ve zihinsel uyum yetersizliği olan hastaların lokal anestezi ile yapılan tedavi işlemlerinde hem hasta hem de hekim açısından zorluklarla karşılaşıldığını, uyum gösteren mental retarde hastaların tedavilerinin lokal anestezi altında ya da sedasyon desteği ile yapılabildiğini, uyum gösteremeyen ağır zihinsel veya fiziksel engellilerin tedavilerinin de genel anestezi altında yapıldığını ifade etti.

Aynı zamanda bu hastalarda ilk tedavi işlemlerinden sonra, kendi kendine ağız bakımlarını yapamadıklarından, diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının sık sık tekrarladığını bu nedenle 6 aylık periyotlarla kontrolle çağrıldıklarını dile getirerek Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co