Afşinder, Aşık Mahsuni Şerif ve Aşık Yener’i andı

Afşinder, Aşık Mahsuni Şerif ve Aşık Yener’i andı

Vefatının 15. Yılında Aşık Mahsuni Şerif’i ve arkasında binlerce eser bırakan Aşık Yener, yaşanmış canlı hatıraları ve türküleri Afşinder dernek merkezinde anıldı.

İstanbul da faaliyet gösteren Afşin Eshab-ı Kehf Dostluk Kültür ve Çevre Derneği, yine değerlerine sahip çıkmak adına kültürel bir faaliyete imza atarak, her yıl Mayıs ayında gerçekleştirdiği Aşık Mahsuni Şerif’i anma programına bu yıl Aşık Yener’i de ekleyerek iki kıymetli insanı yaşanmış hatıralarını dinleyip türkülerini söyleyerek andılar.

Programın sunumunu Afşinder Başkan Yardımcısı ve Aşık Mahsuni Şerif’in akrabası Abdulkadir Arslan yaptı. Arslan, Mahsuni’nin kısa hayat hikayesini anlattıktan sonra, hayallerini ve anılarından kısaca bahsetti.

Aşık Yaşar Gören ile Aşık Aliyar Arslan bir birinden güzel Mahsuni türkülerini seslendirirken aralarda da yaşanmış anılarından bahsettiler.

mahsuni (2)

Afşinder Başkanı Ahmet Ardıç ise bizim kendi değerlerimize hayatta iken sahip çıkmamız lazım. Sanatçılık fıtri bir kabiliyettir. Söz yazmak, beste yapmak her kişinin yapacağı iş değildir. Şehrimiz söz ve aşıklar yönünden münbit bir zemin. O yüzden bu kıymetli değerlerimize hayatta iken sahip çıkmamız lazım. Bugün hem bu iki kıymetli hemşerimizi rahmetle yad ederken, hem de şu an burada türkülerle bize ziyafet çektiren kıymetli ozanlarımıza sahip çıkmak adına böyle bir program tertip edildi. Katılan kıymetli ozanlarımıza ve katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Son olarak sahneye Aşık Yener’in 19 yıl bizzat hizmetinde ve yanında bulunan Aşık Arap Ali Gülşen bestelediği Aşık Yener’in türkülerini okuyarak dinleyenleri coşturdu.

Katılımcılara yemek ikram edilip, hatıra fotoğrafı çekildikten sonra program sona erdi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co