Afşin’de İlk yardım eğitim semineri düzenlendi

Afşin’de İlk yardım eğitim semineri düzenlendi

Afşinder, “Hayata Tutunmak İçin” sloganıyla dernek merkezinde temel ilk yardım eğitimi semineri düzenledi.

MARSAR Marmara Arama ve Kurtarma Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen temel ilk yardım seminerini, MARSAR ve 112 acil eğitmeni Satı Gökaslan verdi.

Programın açılış konuşmasında, Dernek Başkanı Ahmet Ardıç, bugün çok önemli bir konu için burada bulunmaktayız. Eğer ecel gelmedi ise, hepimizin her an ihtiyaç duyduğumuzda, o birkaç dakika içerisinde gerekli doğru müdahaleyi yapabilir isek kendimize, bir yakınımıza veya tanımadığımız bir yaralıya, onun hayatta kalabilmesine vesile oluruz. Bu yüzden seminer sloganımız hayata tutunabilmek için oldu. Bu hadisenin vukuundaki başarılı doğru müdahale halindeki manevi hazzı tarif etmek mümkün değildir. Bu günde bu konuyu yine işin ehli olan Marsar ve 112 acil eğitmeni Satı hanımdan dinleyeceğiz. Bu hayırlı hizmetleri kendilerine vazife edinen Marsar Başkanı Ahmet Süleyman Demiroğlu ve Yönetim Kuruluna ve Eğitmenimiz Satı Gökaslan hanımefendiye bizi kırmayıp davetimize icabet ettikleri için Yönetim Kurulum adına teşekkür ederim” dedi.

Sonra kürsüye gelen Marsar Başkanı Ahmet Süleyman Demiroğlu ise, gerek afet gerekse kaza anında ilk yardım kişinin hayatta kalabilmesi için çok önemli. Çünkü afet yada kazadan sağ kurtulan bir kişi eğer yanlış müdahale edilirse yine hayati bir risk taşıyor. Bizler böyle duyarlı sivil toplum kuruluşlarını görünce mutlu oluyoruz. Konunun ehemmiyetini kendisi anladığı gibi üyelerinin bilgilenmesini de önemsediğinizden dolayı, başta Afşinder Başkanı ile Yönetim Kurulunu ve siz kıymetli katılımcıları kutluyorum” dedi.

Afşinder İlk Yardım Eğitimi (4)

İlk yardım eğitmeni Satı Gökaslan ise önce yanlış müdahale şekillerini gösteren bir video gösterisi ile programına başladı. Kaza, yanma, boğulma, uzuv kaybı, yabancı cisim batması, çocuklarda yaşanan kazalar gibi bir çok konuda uygulamalı olarak doğru müdahale şekillerini, dikkat edilmesi gereken hayati önemdeki kuralları anlattı. En çok yanlış bilinenin ise kaza yada olayla ilgili 112 hattını aramaktaki yanlışlığın olduğunu söyledi. Böyle bir durumla karşılaşıldığında olayı, yaralının durumunu, adres ve yer tarifini, şu anki durumun ne olduğunu, kanama yada uzuv kaybını, sıkışma veya boğulma durumunun iyi anlatılması gerektiğine vurgu yaptı. Hepsinden önemlisi hayati öneme sahip olan bu 112 acil hattını boş yere meşgul etmeyip, ambulansların siren sesini duyduğumuzda ivedilikle onlara yol verelim, bir gün içerisinde biz yada bir yakınımız olabilir” dedi.

Program sonunda, Hayata Tutunmak İçin adlı seminere katkılarından dolayı Eğitmen Sayın Satı Gökaslan’a Dernek Başkanı Ahmet Ardıç günün anısına plaket takdim ederken, MARSAR Başkanı Ahmet Süleyman Demiroğlu ise böyle anlamlı bir toplantı ve eğitim semineri tertip ettiği için Dernek Başkanı Ahmet Ardıç’a, AFŞİNDER adına düzenlenmiş “İlk Yardım Eğitimi Katılım Sertifikası” takdim etti.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co