ADINI ‘MODERNİZİM’ KOYDULAR

ADINI ‘MODERNİZİM’ KOYDULAR

“Yeryüzünde riyâ, inkâr, hıyanet

Altın devrini yaşıyor…

Diller, sayfalar, satırlar

“Ebu Leheb öldü” diyorlar.

Ebû Leheb ölmedi, yâ Muhammed

Ebû Cehil kıt’alar dolaşıyor!”

Arif Nihat Asya, Seccadem Kumlardı isimli şiirinde, alemlerin Efendisini anlatırken, Ebu Cehillerin ölmediğini, kıtaları dolaştığını anlatır.

Asrın Ebuleplerine, bir bakıyorsunuz Irak’ta, bir bakıyorsunuz Suriye’de, sonra dönüp gidiyor batıdaki makamına, bize kendini öyle süslü gösteriyor ki, adını da çağdaşlık koyuyor. Vay be! Bizde batılılaşma adına, tam üç yüz yıldır onların arkasına düşmüş gidiyoruz.

Yanlış anlaşılmasın, her zamanda yazarım batının iki yüz vardır, tıpki insanları gibi. Evet, batıdaki insan haklarına evet. (Bizdeki kul hakkına ne olmuş?)

Bilgi toplumuna evet.

Toplumsal sorumluluklarını yerine getirmelerine evet, ancak Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi, gücü üstün tutan anlayışları dolayısı ile tek dişi kalmış canavarlıklarına hayır! Evet, batı medeniyeti kan ve gözyaşı üzerine kurulmuş, sömürerek burala gelmişler, öyle de gidecektir.

EBU CEHİLLER ÖLMEDİ

Ancak, benim dinimdeki kul hakkına ne olmuştu ki, biz modernizm dedikleri hastalığı tutulduk?

Son yıllarda biliyorsunuz modernistlerin, adına “tarihselcilik” dedikleri bir anlayışları var…Tarihselcilik görüşünü benimseyen modernistler , Kur’an ayetlerinin sadece indikleri dönemin meseleleriyle ilgilendiğini, dolayısıyla bugüne hitap etmediğini söylerler. Mesela Tebbet Suresi hakkında şunları duyarsınız tarihselcilerden: “Bu surede Ebu Leheb ve karısı anlatılıyor. Oysa bugün ne Ebu Leheb ve ne de onun “odun hamalı” karısı, yok. Öyleyse Ebu Leheb’in ve karısının hayatta olduğu dönem için anlamlı olan bu sure, bugün bize hitap etmiyor demektedirtir…”

Tarihselcilere göre Yüce Kitabımız’ın sadece indirildiği döneme ait kişi ve olaylarla ilgili ayetleri değil, hüküm bildiren, emir ve yasak getiren ayetleri de böyledir; yani bugüne hitap etmez; miadını doldurmuş ve geçerliliğini yitirmiştir!(haşa)

Böyle bir düşüncenin Kur’an ayetlerinden onay almayacağı ve sadece Ehl -i Sünnet itikadına değil, diğer birçok itikadî fırkanın inancına göre de, insanı son derece tehlikeli noktalara sürükleyeceği açıktır. Ancak meselenin bu yönü başlı başına ayrı bir yazının, hatta kitap hacminde çalışmaların konusu olacak kadar geniş olduğundan, biz burada meselenin sadece bir boyutu üzerinde duracağız.

KUR’AN TAP TAZE

Suriyede, arap ülkelerinde iç savaşı çıkartanlar, şimdide kenara çekilmediler. Suriyelileri, bir Rusya bombalıyor, bir ABD uçakları. İki sözde çağdaş ülkenin uçakları bu bombalamayı yaparken birbirlerini de görmezlikten geliyor. Peki aşağıda ölen müslümanlar değil mi?

Eğe Denizinde boğulan küçük bedenler üzerinde timsah gözyaşları döküyorlar.

Kanmayın, onlar günümüzdeki Ebu Lehebin, Ebu Cehilin çocukları, çünkü onlar için sadece kendileri vardır. Allah boşuna dememiş, Hırıstiyanların ve Yahudileri dost edinmeyin, zira onlar birbirlerinin dostudurlur.

Mesele ne biliyor musunuz? Onlar için sadece petrol vardır. İnsan hakları v.s yoktur. İnsan hakları kendileri söz konusu olduğunda vardır. Minik bedenler soğuk Eğe sularında sulara gömülürken, aslında kendilerinin modernizm dedikleri değerleri gömülüyor.

Çağdaşlık mı? Geç onu. Küfür tek millet. Benim bildiğim bir şey var. Er veya geç Allah nurunu tamamlayacak. Ne zamana mı? Biz kendimizi düzeltiğimizde.  Düzeltmez isek ne olur? El cevap, Allah yeni bir millete bu görevi verecektir.

Burada bir duaya amin;

Vicdanlar sakat

Çıkmadan yarına,

İyilikler getir, güzellikler getir

Âdem oğullarına!

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co