adam olmak

adam olmak

ADAM OLMAK

Meşhur bir hikaye var.  Adamın biri oğluna bir konuda kızmış. Demiş ki :” Oğlum sen adam olamazsın.”

Çocuk bu söze çok içerlemiş. “Babamı mahçup edeceğim” diye de içinden geçirmiş.

Yıllar geçmiş. Çocuk üniversite okumuş. Sınavlara girmiş. Kaymakam olmuş . Derken vali olmuş.

Ama halen babasının  kendisine söylediği o söz  içinden gitmemiş.  ” Sen adam olamazsın”    İçinden  ben babama adam olduğumu nasıl anlatırım diye düşünürken,  özel kalem müdürünü çağırmış.  “Müdür bey,ben filan memleketliyim. Orada  yaşlı bir babam var. İki tane  sivil görevli ayarla. Bir araçla  babamı alıp gelsinler. Hiç bir şeyde söylemesinler.

Neyse görevliler  o memlekete varmışlar. Verilen adreste  valinin babasını bulmuşlar.    “Amca  biz  görevliyiz. Seni filan valinin yanın götüreceğiz.  Bizimle gel ” demişler.

Adam demiş ki : ” Oğlum ben ihtiyar bir  adamım. Benim vali ile ne işim olur. Ben rahatsızım  ” dediyse de ,adamın haline koymamışlar.

Apar topar adamı makama çıkarmışlar. Adam içeri girer girmez  ” Vali  bey oğlum,ben ihtiyar bir adamım beni buraya neden çağırdınız.  Üstelikde hastayım ” demiş. Vali bu arada  içinden kıs kıs gülmeye başlar.” Bak bakalım beni tanıdın mı baba ” demiş. Adam iyice valiye bakmış :

” Ben seni nerden tanıyacağım ey oğul,sen koskoca valisin. Ben ise gariban,fakir, hasta bir vatandaşım.”  demiş.

Vali bey sözü daha fazal uzatıp babasını yormak istememiş. Demiş  ki :

” Senin bir oğlun var mı ?” Adam :

“Evet vardı ama 30 seneden beri görmem. ”

Sen ona genç  yaşında: ”  Oğlum  sen adam olamazsın ” demişmiydin ?  Adam biraz düşünür gibi etmiş, manzarayı çakmış.

” Evet ,demiştim. ”

Vali : ” İşte o adam olamazsın dediğin oğlun vali oldu  ” deyip  sevinçle ayağa  kalkmış.

Arif kişi,baba demiş ki  : ” Dur oğlum ben sana vali olamazsın demedim, sen adam olamazsın dedim.  Yine de sözümün arkasındayım .” Sen daha adam olamamışsın. Adam olsaydın babanı ayağına getirtmezdin. Yanına sen gelirdin.” deyip kapıdan çıkmış. Arkasından vali Bey koşmuş ama, gönül kırılmış bir kere.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co