ADAM GİBİ ‘ADAM’

ADAM GİBİ ‘ADAM’

Son dönemde ne olduysa ayak çekmek moda oldu ve insan kalitemiz sorgulanmaya başlandı. Çocuktum, adam gibi adamlar için babalarımız, ‘ onun aslı asaleti var, kökü kömeci belli ya da “ aslı hu nesli hu” vurgulaması yapılırdı.

Annemiz ise ‘oto çek, köküne bak” bacımız ‘anasına bak kızını al, kenarına bak bezine al” deyimleri ile insan kalitesinin özüne işaret ederlerdi.

Şimdi bu konunun detaylarına biraz inelim. ‘Asil Azmaz!” sözü yine Maraş’ta çok kullanılan özle sözlerimizdendir.

Bunun aslı var mı?

Hemen cevap vereyim genel manada var. Şöyle ki, bizim için en asil insanlar kimler, başta âlemlerin Efendisi(s.a.v), sonra dört halife, sahabe efendilerimiz, ardından Türk Milletinin İslam’a Bayraktarlık yaptığı dönemdeki devlet idarecileri yani Selçuklu, Osmanlı padişahları, komutanları, ilim insanları, hoca efendiler sizinde aklınıza ne kadar kaliteli insan gelmişse hepsi asillerdendir.

İnsana asaleti ne veriyor?

Hiç düşündük mü?

Gelin bu sorunun cevabını da birlikte arayalım.

BEŞER, ŞAŞAR

Beşer şaşar! Deyimi de bizde çok kullanılır. Evet, beşer şaşar, insan ise şaşar ama doğruyu bulur. Dolayısı ile beşer ile insan farklıdır. Farklılığı ise kalitesindedir.

Beşer hata yapar ama hatalarında ısrar eder, insan olan başını önüne eğip, günahları karşısında ezilir, büzülür, zayıflığını, fakirliğini kabul ederek açar ellerine Rabbine sığınır.

Adam gibi adam olanlar ise kolayına günaha yönelmez, bilir ki dört duvar arasında da olsa kendisini Rabbi görür…

Bunun için Kuran insanın zenginliğine, gençliğine, yakışıklılığına, marifetlerine, becerilerine bakmaz, der ki; “ Allah katında en kaliteli insan, takva sahipleridir”

Takva sahipleri, her an Allah ile beraberdir ve onlar güzel ahlaklı insanlardır. Bunun içindir ki Efendiler Efendisi(sav), “ Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” buyururlar.

Bunun içindir ki, ‘din muameledir” buyrulmuş.

Yani din doğru davranışların bütünüdür.

İşte adam gibi adam olanları siz ancak davranışlarından anlarsınız.

Bunun için, adam gibi adam olanlar için, o eline, diline ve beline sahip insandır. Yani güven insanıdır.

GÜVENİ MUM İLE ARIYORUZ

Şimdi yakın çevrenize bakın, çekini ödemeyenlerden başlayın, fırıldak adamları yan yana ve alt alta yazın, binlercesini sayarsınız, acaba diyorum canınızı ve namussunuzu güveneceğiniz kaç insan vardır?

İnsanı asil eden yukarda söylediğim gibi, davranışlarıdır.

İnsanı kaliteli kılan davranışlarımızdır, bunu sağlayan şey  ise Allah’tan sakınmaktır.

Bakın burada bir durum tespiti yaptık, yapılması gereken şey ise insan kalitesini artırmaktan başka bir şey değildir.

Biz insanlarımızı Kuran-i bir hayat ile yoğurmalıyız, anneler-babalar işte yaz Kuran kursları açıldı, çocuklarımızı bu kurslara gönderelim.

Hocalarımız ise elifi ezberletmek yerine, Kuran’ın öğretilerini insan davranışlarına yansıtmalarını sağlamaktır.

Kuran özde, insanları kötülükten uzak tutmak, barış insanı yetiştirmek, devletine-milletine faydalı insan olmasını sağlamak, özetle takvalı insan yetiştirilmeyi hedefler.

Asımın neslini yetiştirmek hiç de zor değil!

Ramazan ikliminden çıktığımız şu günleri fırsat bilip, beşeri insanlaştırmaya, fırıldak adam yetiştirmek yerine adam gibi adamlar yetiştirmek için gayret etmeliyiz.

Etrafınızdaki nesillere bakıp, umutsuzlaşmayın.

Allah kalplerin sahibidir, siz ona bir karış yaklaşırsanız, o bir kulaç yaklaşır.

Yeter ki, Allah için ‘hu’ diyelim.

Bu millet asildir, asaletini ise İslam’dan almıştır.

Gelin birlikte ‘hu’ diyelim.

 

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co