Adalar, “Çocuklarımıza Spor Yaptıralım”

Adalar, “Çocuklarımıza Spor Yaptıralım”

KAHRAMANMARAŞ- Kahramanmaraş emniyet müdürü Ümit Yaşar Adalar: “ Çocuk gelişiminin her aşamasında ruh ve beden sağlığı başta olmak üzere her yönde, sanatın ve sporun ve diğer sosyal etkinliklerin önemli yeri vardır, çocuklarımıza spor yaptıralım,” dedi.

Evde oturma, Bilgisayar bağımlığı olmadan çocukları kurtarmanı bir yolu da çocukları spor alanlarına çekmek olduğunu belirten İl Emniyet Müdürü Ümit Yaşar Adalar: Çocuğun hoşlanarak yaptığı bu faaliyetler, kendini ve yeteneklerini tanıyıp keşfetmesi, yaratıcılığının gelişmesi zihnini çalıştırması ve bedenin çeşitli bölgelerini hareket ettirmesiyle fiziksel gelişimi üzerinde olumlu etkisi vardır, çocuklarımızı sporla buluşturalım,” dedi.

Adalar: Herhangi bir sanat ve spor etkinliğiyle uğraşan çocuk düşünmeyi, farklı çözümler üretmeyi dikkatini bir iş üzerinde yoğunlaştırmayı, verilen sorumlulukları yerine getirmeyi, uyumlu olmayı öğrenir ve hayal gücü ve el-göz koordinasyonu becerileri gelişir. Enerjisini böyle faydalı uğraşlarda harcadığı için; kendine etrafındakilere zarar verici davranışlara yönelme olasılığı azalır.

Adalar: Spor zihinsel ve fiziksel gelişimde olduğu kadar sosyal ilişkiler bakımından da olumlu etkileri olan bir faaliyettir. Özellikle çok hareketli çocukların spor etkinlikleri sayesinde sakinleştikleri, saldırgan davranışlarının azaldığı görülmektedir.

Eğitimde, çeşitli özür ve hastalıkların tedavisinde iyi sonuçlar veren sanat ve spor dalları çocuğun kafasını meşgul eden olumsuz düşüncelerin dağıtılmasına, üzücü ve sıkıntı verici olayların etkilerinin hafifletilmesine, kendisini birşekilde ifade edebildiği ve gösterebildiği için özgüvenin artmasına, sonuç olarak kendini rahat ifade edebilen birey olabilmesine yardımcı olur.

Adalar: Çocukların okulda ve okuldışında sosyal etkinliklere katılması, uygun zamanda sanat ve spor kurslarına devam etmesi bunun yanısıra sinema, çocuk tiyatroları, konserlere ve çeşitli sergilere,ilgi alanları doğrultusunda fuarlara, gösterilere götürülmesi, buralarda öğrendiklerini aileleriyle paylaşması psikolojik olarak mutlu edecek olumlu yönde hayatına katkı sağlayacaktır.

Çocukların uygun bir faaliyete yönlendirilmesi kadar yaptıklarının takip edilmesi de çok önemlidir.

Sözlerini daha sonra şöyle damamlayan Adalar : Faaliyetler sırasında çocuğun hangi alanda yetenek sahibi olduğu belirlenip bu yönde becerilerini geliştirmeleri çocuğun hayatının ilerleyen yıllarında hobi ve meslek edinmesine zemin hazırlamasının yanında bir çok zararlı alışkanlıklardan da uzak durmasını sağlayacaktır.

Ayrıca sosyal etkinlikler çocukların ilerleyen yıllarda akademik başarısını da olumlu yönde etkileyecek, mutlu çocuk =mutlu birey=mutlu aile=mutlu ve huzurlu toplum demektir,” dedi.

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co