ABD’NİN BİR HESABI VAR

ABD’NİN BİR HESABI VAR

ABD Obama yönetiminden Trump yönetimine kadar Suriye’deki insanlık dramına seyirci kaldı.

Esad rejiminin acımasızlığı her geçen gün arttı. Birçok defa kimyasal silah kullandı. Türkiye dışında hiçbir ülke kılını kıpırdatmadı. Rejim güçlerinin idlib’e düzenledikleri kimyasal saldırı ABD açısından bardağı taşıran son damla oldu. Obama kimyasal silah bizim kırmızı çizgimiz dese de Suriye bu kırmızı çizgiyi defalarca ihlal etmesine rağmen Obama yönetimi ucuz demeçlerle geçiştirdi.

Trump’ta Suriye’ de kimyasal silaha seyirci kalmayacaklarını açıklamıştı. Obama’ya göre daha kararlı olduğunu gösterdi. Suriye’deki gözü dönmüş rejimin kimyasal silahla İdlib’te yaptığı katliam çoğu çocuk yüzlerce kişi hunharca katledildi. Yüzlerce yaralı…

Bu kimyasal silah saldırısının ardından Trump yönetimi hiçbir uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletlere başvurmadan kararını verdi. ABD’nin Doğu Akdeniz’de bulunan savaş gemilerinden 59 Tomahawk füzesi ile saldırının merkez üstü olarak kullanılan askeri üste saldırı düzenledi. ABD tarafından yapılan açıklamada Şayrat hava üssü kullanılamaz durumda olduğu bildirildi. ABD’nin bu saldırısı Rusya ve İran ’ada bir mesaj niteliği taşıyordu. İran ve Rusya bu saldırıyı kınadı. Türkiye bu saldırıyla kalmamalı devamı gelmeli açıklaması yaptı.

Çok geç kalınan bir müdahale devamı elbette ki gelmeli…

Ayrıca ABD’nin kullanılamaz halde dediği şayrat hava üssünden 24 saat sonra yine uçaklar havalandı.

Birçok cevap bekleyen sualler var. ABD bir defaya mahsus Suriye’ye karşı gözdağımı verdi yoksa Esad rejimini bitirmeye yönelik ilk adımımı attı?

Başta Esad rejimi, DAEŞ terör örgütüne yönelik atacağı adımlarda Türkiye ile samimi ve etkin işbirliğine girecek mi? PYD/YPG’ ye desteğini çekecek mi?

Türkiye’nin her zaman dile getirdiği güvenli bölge konusunda yaklaşımı nasıl olacak?

ABD’nin bu saldırısını Rusya sert bir dille kınadı. Suriye’nin hava savunma sistemine destek vereceğini açıklaması ile Trump yönetimi Rusya’nın yapacağı desteğe nasıl cevap verecek?

Rusya ile birlikte Suriye’de istediği gibi hareket eden İran’a ABD’nin tutumu nasıl olacak?

Esad rejiminin diplomatik yönlerle bir uzlaşmaya gelmeyeceğini Trump yönetimi anlayacak mı?

Trump yönetimi barbar Esad rejimine karşı siyasi bir gayret gösterecek mi?

ABD’nin bölgede bir hesabı olduğu aşikâr… Türkiye ile Rusya’nın uçak krizinden sonra yakınlaşılmasından rahatsız, İran’ın bölgede güç kazanma ihtimalinden hoşnut değil… Bölgede daha etkin olmak istiyor.

Trump yönetiminin Suriye’de insanlıktan çıkmış Esad rejimine karşı attığı her adım önemlidir. Bakalım bu sınavdan başarılı olacak mı? Yoksa Obama yönetimi gibi sınıfta mı kalacak?

“ Mevlâ görelim neyler, neylerse güzel eyler”

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co