ABD DEMOKRASİ BUNUN NERESİNDE?

ABD DEMOKRASİ BUNUN NERESİNDE?

ABD her fırsatta demokrasi dersi vermeye kalkar, ancak kendi sınıfta kaldı.

Donald Trump’ un başkanlık seçiminde Hillary Clinton ile oy oranı yakın olsa da delege sayısının çoğunluğuyla ABD’nin 45. Başkanı seçilmesinin ardından Clinton taraftarı Basın ve halk seçim sonucunu kabullenemedi. ABD basını ve halkı ile demokrasi dersinden başarılı olmadı.

Yalnız ABD değil Avrupa basını da Trump’ un Başkan seçilmesini hazmedemiyor.

Ey! ABD demokrasiye saygılı olun.

Demokratik bir seçim yapıldı ve tüm gücünüzle destek verdiğiniz Hillary Clinton kaybetti.

Clinton tüm imkânlarını kullandı. İktidar gücü, basını, sanat camiasını arkasına almasına rağmen Trump karşısında kaybetmekten kurtulamadı.  Clinton yenilginin ardından “değerlerimize sahip çıkın” mesajı verince halk sokağa döküldü. Trump aleyhine sloganlar atıldı. “Başkanımız değilsin” pankartları ile protesto gösterisi yapıldı.

Clinton Recep Tayyip Erdoğan’a mı özendi? 15 Temmuz’da Erdoğan’ın “demokrasiye sahip çıkın” mesajı ile milyonlar sokağa dökülmüştü.  Türk halkı demokrasisine ve vatanına sahip çıktı. Oysaki Clinton’ un mesajında bir fark var. Türkiye’de halkın desteğiyle göreve gelen bir Cumhurbaşkanı var. Sizin ise halkın desteğini alamayarak yenilgiye uğrayan, hırsıyla yenilgiyi kabul etmeyen bir başkan adayı. Clinton’ un hezeyanlarını kapatmaya çalışma tepkisi ile halkı sokağa daveti var. Bu mu demokrasi anlayışınız? Amerika’da Trump’un görevi teslim alma süreci başladı. Olaylar da devam ediyor. Trump bu olaylar da Clinton taraftarı medyayı suçluyor. Haklı da…

Clinton her ne kadar telefon la Trump’ u tebrik etse de iç dünyasında yenilginin şaşkınlığını atamadı. Seçimler tüm dünyayı şaşırttı. ABD’ de Clinton ilk kadın başkan olma şansını da kaybetti.

Amerika’ daki seçim sonucu, tahminleri yerle bir eden bir sonuç oldu. Tüm seçkinleri, bürokrasi, basını, sanatçısı ile Clinton kazanacak diye algı yapıldı. Sonuçlar; empoze edilen bir fikre, karşı dik duruşun patlaması değil midir? Öyleyse trump’ Başkanlığa götüren neydi? “Sessiz kesim” 2002 de AKP’yi iktidara taşıyan halkı küçük görmediler mi? İşte ABD dede küçük gördükleri halk Trum’ u Başkan yaptı. Demek ki neymiş? Sessiz kesimin, hor görülen halkın tokadı sert oluyor.

Trump göreve geldiğinde seçim meydanlarında ki; radikal söylemlerinden biraz uzak kalacağını düşünüyorum. Trump’ un göreve başlaması ile diğer merak konusu? FETÖ elebaşı Gülen’in iadesine ilişkin kararı ne olacak? Bu gelişmeler nasıl yön bulur bilinmez. Obama’dan daha farklı düşüneceği gözüküyor. Zaman gösterecek.

Trump ABD’ nin yeni Başkanı. Clinton FBI’yı suçlasa da,  taraftarı basın ve halk her ne kadar istemese de kabullenmek zorundadır.

Demokrasiye sahip çıkın! Amerika.

Bakın! Endişe ediyoruz…

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co