AB Türkofobya’ya dönmüştür..

AB Türkofobya’ya dönmüştür..

Başbakan Yardımcısı Kaynak

AB Türkofobya’ya dönmüştür..

KAHRAMANMARAŞ/ Ak Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak: “ “Demokrasinin beşiği olan Avrupa’da ‘evet’ lehine propaganda yapmak engellenmiştir ama terör örgütlerinin ‘hayır’ propagandası yapmasının önü alabildiğine açılmıştır. Maalesef, Avrupa’da yükselen ırkçılık, fanatizm ve İslamofobya, Türkofobya’ya doğru dönüştürülmeye çalışılmıştır” dedi.

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Ak Parti Onikişubat ilçesi Başkanı Fırat Görgel, Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Türoğlu belediye başkanı Osman Okumuş, Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çelegen, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Çoşkun Aydın, Andırın Belediye Başkanı Baki Tezcan, Çağlayancerit Belediye Başkanı Üzeyir Kızılseki, Pazarcık Belediye Başkanı  Yakup Hamdi Bozdağ katılırken, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, oğlu Osman Mahçiçek düğünü sebebi ile katılamadı..Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük ise mazereti olduğu bildirildi.

Milletvekiller, Belediye Başkanları ilçelerin teşkilat yürütme kurullarının katıldığı geniş kapsamlı basın toplantısı bir çok televizyon kanalından canlı olarak yayınlandı.

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, şehrin sorunları ile yakından ilgilendiğini, Gazeteci Bekir Doğan, Gaziantep Adana yolları yazısını dün gece okuduğunu ve Uçak seferlerini en kısa zamanda düzelteceklerini söyledi.

Mado Sarayında düzenlenen basın toplantısında gazetecilere teşekkür eden Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, halk oylaması sonuçlarını değerlendirmek üzere düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş’ta alınan başarıdan dolayı teşkilatları ve belediye başkanlarını tebrik etti.

Kaynak: Mahalli basınınımız bizimle beraber sahada çalışarak güzel haberler verdi, sizlere teşekkür ediyorum, Basın Mensubu arkadaşlarımız : Bu Sonucun ardından büyük bir sorumluluk aldıklarını dile getiren Kaynak, Türkiye parlamenter demokrasiden cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yine demokrasi içerisinde geçtiğini belirtti.

kaynakbas

Mevcut hükümetin 2019 yılının mart ayında da yerel yönetimlerin ardından aynı senenin kasım ayında milletvekili seçimleriyle cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bir arada yapılacağını bu sürenin geçiş dönemi olduğunu ifade eden  Kaynak, “Bu arada Meclisimiz, çok önemli kanun değişikliklerini, uyum yasalarını yapmak zorunda. İçtüzüğünü değiştirmek zorunda. Hemen ilk fırsatta 3 madde yürürlüğe girecek. Birincisi, cumhurbaşkanının bir siyasi partiye üye olmasının önü açılıyor. İkincisi, askeri yargı ortadan kalkıyor. İç Hizmet Kanunu gereğince ‘ben 15 Temmuz’da şöyle yaptım, böyle yaptım’ diyebilecek FETÖ sanığı askerlerin, askeri mahkemelerde imtiyazları ve imkanları olabilirdi. Ne kadar önemli bir değişiklik olduğunu belirtmek istiyorum. Askeri yargı Türkiye’de ilk defa ortadan kalkmaktadır. Artık tüm insanlar, kanun önünde eşitse mahkemelerde de eşit olacaktır.” diye konuştu.

Kaynak, ilerideki bir ay içeresinde yargının idari işlerini düzenleyen Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun yeni üyelerinin de TBMM tarafından belirleneceğini belirterek, bunun Türkiye’de ilk defa yaşanacağını dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Kaynak, şöyle devam etti:

“Millet adına yargı yetkisi kullanan, millet adına yasal bir hüküm veren mahkemeleri yöneten idari teşkilatı, yani 7 üyeyi TBMM seçiyor. Hem de bu seçim Mecliste zorunlu olarak uzlaşmayı ve mutabakatı gerektiren bir seçimdir. Hiçbir kişinin, hiçbir partinin tek başına yargıyı yönetecek kadroyu seçmesine imkan vermeyen bir düzenlemedir.”

 

Türkiye’nin bunların yanı sıra bir yandan da Fırat Kalkanı Harekatı’yla Suriye topraklarından Türkiye’ye gelen terör tehdidine karşı mücadelesini de sürdürdüğünü anlatan Kaynak, ülkenin Doğu ve Güneydoğu’sunda çok tesirli ve etkin terörle mücadeleye devam ettiğini aktardı.

Kaynak, ilk defa bu kış Türk Silahlı Kuvvetleri, polis ve güvenlik korucularının 3 bin metrenin üzerindeki yükseklikte bulunan İkiyaka Dağları’nda terörle mücadele edildiğinin altını çizerek, yine ilk defa bu kış PKK terör örgütünün kış üslenmesini gerçekleştiremediğini söyledi.

Veysi Kaynak, şunları kaydetti:

“Türkiye bu süre zarfında Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliği gibi dünyadaki ekonomik daralmaya karşı Türkiye’de etkilerini az hissettiren ya da ‘biran önce telafi edelim’ diye çıkardığımız ekonomik paketleri de bir bir hayata geçirdi. Bütün bu şartları üst üste koyduğumuzda, müzakere yürüttüğümüz, çeşitli ittifaklar içerisinde olduğumuz Batı Avrupa’nın tutumunu gerçekten hayretle karşılamamak mümkün değil.

Demokrasinin beşiği olan Avrupa’da ‘evet’ lehine propaganda yapmak engellenmiştir ama terör örgütlerinin ‘hayır’ propagandası yapmasının önü alabildiğine açılmıştır. Maalesef, Avrupa’da yükselen ırkçılık, fanatizm ve İslamofobya, Türkofobya’ya doğru dönüştürülmeye çalışılmıştır. Bunların neticesinde ortaya çıkan tablo çok önemlidir. Milletimiz, yüzde 50’den fazlasının oyu ve desteğiyle yeni bir hükümet sistemine geçmiştir.”

Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Özdemir: “ Seçim sürecinde sahada birlikte çalıştığımız basın kuruluşlarımızı ziyaret etmediğimiz yönünde gelen eleştirileri haklı buluyorum ama birlikte olduğumuz için ziyareti düşünemedik en kısa zamanda bir program yapacağım ,” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ,” Kahramanmaraş yüzde 74 oy oranı ile tarihi görevi yerine getirdi, evet diyen, demeyen sandığa giden herkese teşekkür ediyorum..

Referandum süresince MHP İl Başkanı ve İlçe Başkanlarımız, BBP başkan ve yönetimi ile birlikte evet için çalıştık, CHP il başkanımızla da Hayır’a çalışsalar da güzel diyalog içinde bir süreç geçirdiğini ifade etti.

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, “ Darbe ve hükümetsiz kalma dönemi 16 Nisan ile tarihe gömülmüştür. Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye hayırlı olsun,” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co