97 yıllık heyecan aynı !

97 yıllık heyecan aynı !

97 yıllık heyecan aynı !

KAHRAMANMARAŞ/ Milli mücadelenin başlangıcı olan ve Tarihi Bayrak olayı olarak geçen,” Kalesinden bayrağı olmayan bir beldede Cuma namazı kılmak caiz değil diyen Rıtvan Hocanın işareti ile Maraşlı Bayrağı kalesine 97 yıl sonra bir kere daha dikti.

bayrak-30

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Milli Mücadelede cereyan eden Bayrak Olayı temsili olarak canlandırıldı.

İlk olarak Şeyhadil Mezarlığı’nda şiehitlik ziyaret edilerek Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi. Öğle namazı için Ulucamiye gelen devlet erkanı öğle namazından sonra ise kaleye hücum bir kere daha yaşadı..

Maraş Milli Mücadelesinde önemli bir yer tutan Bayrak Olayı’nın temsili olarak canlandırılması Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın sunduğu konserin ardından Avukat Mehmet Ali Kısakürek’in ‘Alemi İslam’a Hitap’ yazısı okundu.

bayrak-29

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmalarına geçildi. İlk olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç,: “Bundan tam 97 yıl önce burada tarihe altın harflerle yazılan bir Bayrak Olayı yaşandı. Binlerce yıldan beri hür yaşamış aziz milletimiz bir Cuma sabahı kalktığında Kalenin gönderinde bayrağını görmeyince, ayyıldızlı albayrağının yerine başka bir milletin bayrağını görünce kahraman ecdadımız o gün bize ölüm daha iyidir, yerin altı yerin üstünden daha iyidir diyerek bu duruma çok büyük tepki göstermiş. Az önce okunan Avukat Mehmet Ali Kısakürek beyin beyannamesi tam da bu milletin duygularına tercüman olmuştur. O gün artık biz hür değiliz, Cuma Namazı kılmak bize farz değil, bayrağımız artık yok, bayrağımız dalgalanmıyor diyen Rıdvan Hocayı da minnetle anıyoruz. O gün orada toplanan cemaat sabahtan beri sabırsızca bekleyen halk Rıdvan Hocanın durumu özetlemesiyle beraber, canını hiçe sayarak gözünü bile kırpmadan çok kısa zamanda kaleye müdahale eder ve ayyıldızlı albayrağımızı Maraş kalemizin burçlarına diker. Kahraman ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyoruz.

bayrak-28

Bu asil millet 15 Temmuz günü de bu ülkeyi işgal etmeye çalışan, özgürlüğümüzü kısıtlamaya çalışan, bizi köleleştirmeye çalışan teröristlere karşı da 28 Kasım 1919’da nasıl dimdik durmuşsa 15 Temmuz 2016’Da da aynı ruhla durmuştur. Bu aziz milleti saygı ve hürmetle selamlıyorum” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Milli Mücadelede ilk kıvılcımı başlatan Kahramanmaraş’ta görev yapmaktan gurur duyduğunu ifade ederek; “Kahramanmaraş Halkı topyekün mücadele ederek, işgalcileri şehirden kovmuş ve Milli Mücadelenin ilk kıvılcımını oluşturmuştur ve kendi kendini kurtaran şehir olmuştur. Milli mücadelemizde emeği geçen herkesi saygı, minnet ve şükranla anıyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

bayrak-22

Açılış konuşmalarının ardından topluca Kahramanmaraş Kalesine gidilerek 1919 adet Türk Bayraklı balonlar uçurularak temsili Bayrak Olayı canlandırıldı.

Bayrak Olayı programına Vali Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Timuçin Alper, KSÜ Rektörü Durmuş Deveci, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, İlçe Kaymakamları , daire müdürleri, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

bayrak-25

97 yıl önceki heyecanı bugün o şehit ve gazilerin torunları o günkü gibi canlandırarak yeniden o heyecanı bir kere daha yaşadılar..

Bayrak olayı, Sütçü İmam olayı, 20 Ocak da başlayarak 12 Şubat da biten şanlı bir destan ve tarihe geçen kurtuluş testanı..

bayrak-3

bayrak-19

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co