70 ilden genç perakendeci liderliğe hazırlanacak

Anasayfa Esnaf - Oda 13 Nisan 2014
70 ilden genç perakendeci liderliğe hazırlanacak

60 yıldır perakende sektöründe ve genç istihdamda öncü Migros Grubu, Boğaziçi Üniversitesi’nin 150 yıllık deneyimi ile tüm Türkiye’de liderlik harekatı başlatıyor.
18 bin kişiye istihdam sağlayan Migros’un tüm Türkiye’ye dağılmış 3500 kişilik yönetici kadrosuna açık olan program, perakendede geleceğin liderlerini yetiştirmeyi hedefliyor. Migros Grubu-Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ile açılan ‘Perakende Yönetimi Sertifika Programı’ ile ilgili düzenlenen imza törenine Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Toker, BÜYEM Merkez Müdürü Dr. Tamer Atabarut ile Migros Ticaret A.Ş. İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Demir Aytaç katıldı.
Türkiye’nin öncü perakende kuruluşu Migros Grubu sektörüne nitelikli insan yetiştirme adına üstlendiği öncü misyonu, yepyeni bir işbirliği ile daha ileri bir boyuta taşıdı. 150 yıllık köklü tarihi ile Türkiye’nin gözde üniversitesi konumundaki Boğaziçi Üniversitesi’nin deneyimi ve Migros Grubu’nun katkılarıyla içeriği hazırlanan ‘Perakende Yönetimi Sertifika Programı’ ile ilgili tören Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Törene, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Toker, Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meltem Özturan, BÜYEM Merkez MüdürüDr. Tamer Atabarutile Migros Ticaret A.Ş. İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Demir Aytaç katıldı.
Program iki ayda tamamlanacak, 70 ile yayılacak
Toplam 2 aylık dönemler halinde uygulanacak programın ilk uygulaması 24 Şubat – 19 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek. Migros Grubu bünyesinde çalışan ve liderliğe hazırlanan tüm mağaza yöneticileri bu programa katılabilecek. Teorik eğitimle başlayacak olan programa katılan mağaza yöneticileri, daha sonra mevcut görevlerinin başında, kendilerine verilen projeleri profesyonel hayatın içinde tamamlayacaklar. Ardından tekrar Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitime girecek olan genç yöneticiler, eğitim süresinin sonunda sınava girecekler. 2014 yılında Ankara, Antalya, Aydın, Denizli, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Muğla ve Samsun illerinden katılımcılarla gerçekleşecek olan program, yılda üç kez ikişer aylık dönemlerde tekrarlanacak; her yıl farklı illerden katılımla 70 ile kadar yayılacak. ‘Perakende Yönetimi Sertifika Programı’nın ana konuları perakende ve ticaretin ana başlıklarından seçilirken, programda; katılımcılar Pazarlama, Finans, Liderlik, CRM, Müşteri Satınalma Alışkanlıkları, Tedarik Zinciri Yönetimi, Yönetim Hukuku ana başlıklarında eğitim alacaklar. Programı tamamlayan ve bitirme sınavında belirlenen barajı geçen katılımcılar ‘Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) Perakende Yönetimi Uzmanlık Sertifikası’nı almaya hak kazanacaklar.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu: “Boğaziçi Üniversitesi ve Migros, perakende sektörünün vizyonunu daha ileriye taşımayı amaçlamaktadır.”

“Dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında yer alan Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’nin en iyi öğrencilerine, kaliteli akademik kadrosuyla en gelişmiş tekniklerle eğitim vermektedir” diyen Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, üniversitenin eğitimin yanı sıra akademik kadrosunun yaptığı Ar-Ge faaliyetleri ile ‘3. Nesil Üniversite’ anlayışının Türkiye’deki öncüsü konumunda olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Barbarosoğlu şöyle devam etti: “Boğaziçi Üniversitesi olarak üretilen bilgiyi toplumun faydasına sunmak, toplumsal gelişimi desteklemek önemli amaçlarımızdan biri haline gelmiştir. Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ile, Teknopark faaliyetlerimizle, Teknoloji Transfer Ofisi’miz ile, İnovasyon Merkezi ve diğer kurumsal araştırma merkezlerimizle bilginin hayata geçirilmesi yönünde çok ciddi çabalar sarf etmekteyiz. Ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri olan perakende sektörünün gelişmesi ve yenilenen bilgi ile donanım kazanması ve sektörün kaliteli yönetici ihtiyacının karşılanması amacıyla Migros ile yaptığımız işbirliği de hayata dönük eğitim anlayışımızın yeni bir aşamasını oluşturmaktadır. Müşteri odaklı bir anlayışla yeniden şekillenen sektörün gelişmiş insan gücü ihtiyacını karşılamak ve yönetici adaylarını ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanan program çerçevesinde Boğaziçi Üniversitesi ve Migros, perakende sektörünün vizyonunu daha ileriye taşımayı amaçlamaktadır.”

Özgür Tort: “Çalışanlarımızın yüzde 72’si Y jenerasyonu”

Konuyla ilgili düzenlenen törende konuşan Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, Migros Grubu’nda çalışanların yaş ortalamasının 29, çalışanların %72’sinin ise Y jenerasyonundan olduğu bilgisini verdi. Migros’un 18 bin çalışanının 3 bin 500’ünün yönetici kademesinde olduğunu ve Türkiye’nin 70 ilinde öğrenmeye açık, liderlik özellikleri olan, çok nitelikli genç yöneticilerle çalıştıklarını vurgulayan Özgür Tort, “Şimdi Perakende Yönetimi Sertifika Programı ile birlikte Şanlıurfa’dan Erzincan’a, Erzurum’dan Edirne’ye Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan genç perakendecilere Boğaziçi Üniversitesi’nin 150 yıllık mükemmel sistemiyle geliştirmek için yatırım yapacağız, geleceğin liderlerini hazırlayacağız” dedi.

“Migros gençlere yaptığı yatırımla genç kalıyor”

“Migros 60 yıldır genç kalmayı başaran bir kuruluş, bunun sırrı gençlere yaptığı yatırımda” diyen Tort, 70 ildeki mağaza yöneticilerine açık olacak eğitim programının, esasında Migros’un sürekli büyüme hedefine hizmet eden önemli bir gelecek yatırımı olduğunu vurguladı. Sektöre, ticari bakış açısına sahip analitik liderler ve güçlü yöneticiler yetiştirmenin önemine dikkat çeken Özgür Tort, şöyle devam etti: “Bu programa dahil olacak yöneticilerimiz esasında farklı akademik geçmişe sahip ve mağaza yönetimi konusunda derinlemesine tecrübeleri var. Burada bulacakları ise; kendilerini kariyerlerinde bir adım ileri taşıyacak olan bütünsel bakış açısı ve işletme yönetimine ilişkin bilgiler. Bu program sayesinde, tecrübeleriyle en güncel akademik bilgiler bir araya gelecek. Bu program hem kendi kariyerleri açısından hem de sektör ve şirketimiz açısından çok önemli kazanımlar yaratacak bir fırsat haline dönüşecek”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co