6 milyon insanımızın geçim kaynağı Tarım

6 milyon insanımızın geçim kaynağı Tarım

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük:

6 milyon insanımızın geçim kaynağı Tarım

 

KAHRAMANMARAŞ-  Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük: Türkiye de 6 Milyon insanın  geçim kaynağının tarım sektörü olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş Gazetesine bir açıklama yapan Başkan Kemal Karaküçük:  tarım sektörü, hem ülkemizde hem de dünyada insan nüfusunun hızla artmasıyla stratejik bir üretim alanı olmaya başlamıştır.

Kemal Karaküçük: Yapılan öngörüler, 2050 yılına kadar sadece dünya nüfusunun doyurulabilmesi için tarımsal üretimin %70 oranında artması, gelişmekte olan ülkelerde ise bu oranın %100 seviyesine çıkması gerektiğini belirtmektedir.

Kahramanmaraş Tarım, sektörün yeni bir ticari koridor oluşturması, dışa açılması ve tarım ürünlerinin sanayileşmesi bakımından çok önemlidir.

Yaklaşık 2,5 milyar liralık tarımsal üretime sahip olan Kahramanmaraş, üretimdeki etkinliğini, markalaşma sürecini, paketleme yatırımlarını ve pazarlama ağlarını mutlaka geliştirmek, modern uygulamaları hayata geçirmek zorundadır.

Karaküçük: İklimi ve coğrafyası ile verimli ovaları sayesinde her türlü ürünün rahatlıkla yetiştiği Kahramanmaraş’ın; tarımsal üretiminin endüstrileşmesi, inovasyon ve teknoloji ile AB standartlarını yakalayarak tarımsal pazarlarını ve ihracatını geliştirmesi gerekmektedir.

 

Başkan Kemal karaküçük: “ Tarım sektöründe inovasyonun sağlanması, dünyada değişen ekonomik, politik ve ekolojik koşullara bağlı olarak, inovasyonlarvasıtasıyla zincir içerisinde işlenmemiş hammaddeye değer katılması, üretim sonrası ise gıdanın işlenmesi, paketlenmesi, saklanması, ulaştırılması, dağıtılması ve gıda güvenliğinin sağlanması tarım sektöründe katma değeri artıran en önemli unsurlardır.

Bu konuda en çarpıcı örnek; Konya ilimiz kadar toprağı bulunan Hollanda’nın tarımsal ürün ihracatının 90 milyar dolar iken Türkiye’nin ihracatının 18 milyar dolar düzeyinde olmasıdır. Üstelik, Hollanda bu ihracatı 600 bin kişilik tarımsal nüfusu ile gerçekleştirirken Türkiye 6 milyon nüfusla sağlayabilmekte, dolayısıyla kişi başına ihracat gelirinde Hollanda, modern teknikler sayesinde, Türkiye’yi 10’a katlamaktadır.

Hollanda, tarımsal ve hayvansal ürünler ihracatında ABD’den sonra dünyanın en büyük 2. ihracatçısıdır.

Buradan hareketle; tarım fuarları, üretici ve tüketicinin bir araya geldiği alanlar olmakla birlikte sektörün ihracat pazarlarına ulaşmasında çok önemli bir aracı görev üstlenmektedir.

Karaküçük: ilimizde tarımsal dönüşümün sağlanması, yeni pazarlar ve yeni kurumsal müşterilere ulaşılması bakımından çok önemli fırsatları beraberinde getirmektedir.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co