4. Kitap Fuarı açıldı

4. Kitap Fuarı açıldı

KAHRAMANMARAŞ/ KAFUM Fuar Merkezinde, Kahramanmaraş 4. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı düzenlenen törenle açıldı

KAFUM : Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Açılış konuşmalarında kürsüye  gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ,” Şahirler ve Edebiyatın Başkenti dediğimiz Kahramanmaraş’ta kitap sevenlerle yayınevlerini, yazarları 4. defa bir araya getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz,” dedi.

Kitap Fuarı açıldı (13)

Geçmişimizi, tarihimizi çok iyi bilmemiz için doğru kaynaklardan okuyarak öğrenmemiz gerektiğini belirten Erkoç, konuşmasında herkesi okumaya davet etti.

Göreve geldikleri ilk anda kitap ve kültür fuarı düzenlemek için kolları sıvadıklarını ifade eden Başkan Fatih Mehmet Erkoç: “Şiirin ve edebiyatın başkenti Kahramanmaraş’ta bir kitap ve kültür fuarı düzenlenmesinin elzem olduğu inancı ile kolları sıvadık ve ilk fuarımızı açtık.

Kitap Fuarı açıldı (11)

Erkoç: ” İlimizin sosyal ve kültürel hayatına önemli bir katkı sunan kitap fuarımızın, insanımızı okumaya teşvik ettiğini, şehirde okuma kültürünün geliştiğini ve ilimizin kültürel hayatının vazgeçilmez bir etkinliği haline geldiğini görmekten dolayı çok mutluyuz.

Kitap Fuarı açıldı (4)

Toplumların gelişmişlik düzeylerinin en önemli göstergelerinden biri o toplumu oluşturan bireylerin okuma alışkanlığı durumudur. Bilgi çağının gerektirdiği düşünce donanımını okuyarak güçlendiren bireylerden oluşan toplumlar, sorunlarını daha demokratik yoldan ve daha kolay çözebilmekte, daha üretken olabilmekte ve kendisini daha iyi ifade edebilmektedir

Kitap Fuarı açıldı (10)

Asım’ın Nesli’ni yetiştirmek için ter döken, ömürleri boyunca bunun mücadelesini veren, şiirde, fikirde, aksiyon ve sanatta direnişin ve dirilişin sembolleri olmuş, üstat Necip Fazıl Kısakürek’i, Erdem Bayazıt’ı, Cahit Zarifoğlu’nu, Abdurrahim Karakoç’u, Alaeddin Özdenören’i ve ebediyete irtihal etmiş olan tüm güzel adamlarımızı rahmetle, minnetle hürmetle, özlemle yad ediyorum

Kitap Fuarı açıldı (2)

İlk emri oku olan bir dinin mensupları olarak maalesef emri tam olarak yerine getirebilmiş değiliz. Gelişmiş ülkeler arasında kitap okuma oranı bakımından hâla çok gerilerde bulunuyoruz. Bu ataleti yenip Cumhurbaşkanımızın gösterdiği “2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisine girecek ülkemizin, kitap okuma alışkanlığı konusunda da ilk 10’a girmesi” hedefine odaklanacağız.

Kitap Fuarı açıldı (9)

Bütün kitaplar bir tek kitabın daha iyi anlaşılması için okunur. Onun için ne kadar çok okursak kâinatın kitabını o derecede iyi anlarız. İyi seçilmiş bir kitap, insan için yeni bir ufuktur.

Ben her zaman söylüyorum, biz zengin petrol kaynakları olan bir ülke değiliz. Beşeri sermayesi olan bir ülkeyiz. Bunun için, gençlerimizi çocuklarımızı en iyi şekilde, en donanımlı şekilde yetiştirmek zorundayız.

Geçmişte İstiklal’i mücadele eden Kahramanmaraş, bugün de İstikbal mücadelesinde en önde olma yolunda ilerlemektedir.

Kitap Fuarı açıldı (7)

Buradan tüm Kahramanmaraşlı hemşehrilerimize ve özellikle de sivil toplum kuruluşu temsilcilerimize sesleniyorum. Çocuklarımızı n kitap okuma alışkanlığı kazandırmak adına buraya ayağımıza kadar gelen kitaplardan alalım. Okullarımızın kütüphanelerine, dezavantajlı gruplarımıza hediye edelim. En güzel hediye kitap diyor, tüm katılımcıları saygı ile selamlıyorum” dedi.

Başkan Erkoç’un konuşmasının ardından Fuarın onur konuklarından Osman Selahaddin Osmanoğlu bir selamlama konuşması yaptı.

Kahramanmaraş’a ilk defa geliyorum ve şahsıma gösterilen ilgiden dolayı teşekkür ediyorum,” diyerek duygulu bir konuşma yaptı.

Kitap Fuarı açıldı (6)

Boşnalı Şair DemalLatic ise tercüman aracılığıyla yaptığı konuşmasında Türk Edebiyatından övgü ile bahsetti. Şair Latic yaptığı konuşmasında, Boşnakların Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek başta olmak üzere Türk Edebiyatına damga vuran birçok şair, yazar ve fikir adamını tanıdığını ve eserleri okuduklarını söyledi.

Daha sonra ise Katarlı Yazar JaberSalemJKalharmi’de tercüman aracılığıyla bir selamlama konuşması yaptı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yaman ise,  Kahramanmaraş’ı kültür, sanat ve edebiyat şehri ve edebiyatın başkenti yapmak için çalıştıklarını söyledi.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal kürsüye geldi.

263 yayınevi ile 262 şair ve yazarın katıldığı fuarın açılışında konuşan :

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü  Mahir Ünal,

“15 Temmuz henüz daha anlatılmadı. Çünkü henüz çok taze ama 5-10 yıl sonra, 15 Temmuz’da verilen bu mücadelenin, şu anda  Türkiye’nin ayağa kalkmak için her alanda verdiği mücadelenin destanı, hikayesi yazılacak ve bunu da kitaplara dökecek olan bu gönül, kalem ve kültür erbabı olacak. O yüzden bizim hikayemiz daha yazılmadı. Şu anda  Recep Tayyip Erdoğan tarih yapıyor. İnşallah kalem erbabı da bu yapılan tarihi kaleme alacak.” dedi.

Ünal,  Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde düzenlenen 4. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nın açılışında, “Bizi birbirimize benzetmeye ve bizi birbirimize benzeterek, farklılıklarımızı yok ederek adeta sıfırlayan, yok hükmüne taşıyan bir anlayışa karşı kim olduğumuzu tekrar tekrar söylememiz gerekir.” ifadesini kullandı.

Bir başkası için tehdit olmayanlardan olduklarını dile getiren Ünal, “Biz Müslümanlar olarak merhametin kalbiyiz. Biz Müslümanlar olarak kalbinde iyilik duygusunu muhafaza edenleriz. Son 5 yıl içerisinde Anadolu’nun bu muhteşem topraklarının bir kez daha bir insanlık adası olduğunu ortaya koyduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Ünal, Müslümanların “ruhunu, kalbini doyuran” şeyin bilgiden ziyade eylem olduğunu vurgulayarak, Kur’an-ı Kerim’in eyleme dönüşmeyen bilgiyi kabul etmediğini vurguladı.

Gezi olayları başladığında bir şey fark ettiğine dikkati çeken Ünal, şunları söyledi:

“Herkesin dizi titrerken, içinizden birisi çelik gibi bir iradeyle kararlı bir şekilde, yüksek bir öngörüyle kalbinde zihninde en ufak bir korku ve kaygı taşımadan ne yapacağını bilerek, ufka bakıyorsa, o size ne yapıyor, sirayet ediyor. Kalbinize, ruhunuza yansıyor ama önünüzdeki adam kaygılı, korkulu ve endişeliyse bu defa onun korkusu, kaygısı ve endişesi size yansıyor. Şimdi toplumun önündeki kalem ve gönül erbabının yazıya, kelimelere döktükleri duygu sağlam bir duyguysa siz ayağa kalkıyorsunuz. Tıpkı bir tespih gibi bir araya geliyor, bir oluyorsunuz, iri oluyorsunuz, diri oluyorsunuz. Bu anlamda hem liderliğin hem de ruhaniyetin ve maneviyatın bu çerçevede çok büyük kıymeti var.”

“Bizim hikayemiz daha yazılmadı”

” Türkiye asıl bundan sonra hikayesini yazacak, asıl bundan sonra sanatın dili ile konuşacak.” diyen Ünal, ülkenin artık büyük bir hikayesi olduğunu anlattı.

Ünal, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimini anımsatarak, “15 Temmuz henüz daha anlatılmadı. Çünkü henüz çok taze ama 5-10 yıl sonra, 15 Temmuz’da verilen bu mücadelenin, şu anda  Türkiye’nin ayağa kalkmak için her alanda verdiği mücadelenin destanı, hikayesi yazılacak ve bunu da kitaplara dökecek olan bu gönül, kalem ve kültür erbabı olacak. O yüzden bizim hikayemiz daha yazılmadı. Şu anda  Recep Tayyip Erdoğan tarih yapıyor. İnşallah kalem erbabı da bu yapılan tarihi kaleme alacak.” diye konuştu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı  Fatih Mehmet Erkoç da bireylerin okuma alışkanlığının, toplumların gelişmişlik düzeyini gösterdiğini ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı  Hüseyin Yayman, Osmanlı hanedanlığı mensuplarından Osman Selahaddin Osmanoğlu ve  Bosna Hersek’in milli şairi Cemalettin Latiç’in konuşmalarının ardından dualarla fuarın açılışı gerçekleştirildi.

Ünal ve beraberindekiler, daha sonra fuardaki stantları gezerek yazar ve vatandaşlarla sohbet etti. Yerli ve yabancı 263 yayınevi, 262 şair ve yazar ile kitapsever ve sektör temsilcilerini bir araya getiren  Kahramanmaraş 4. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı, 22 Ekim’e kadar açık kalacak.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co