“385 yıldır göklerdeyiz”

“385 yıldır göklerdeyiz”

Hezârfen Ahmed Çelebi’nin Kahramanmaraş’da ki torunları;

“385 yıldır göklerdeyiz”

 

Kahramanmaraş Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Kulübünün (MAHAVK) Başkanı Cemil Önder, Yamaç Paraşütünün bulucusu olarak 1940 yıllarda Wright Kardeşler sayılsada bizim ecdadımız Hezârfen Ahmed Çelebi 1632 yılında ilk defa Galata Kulesinden uçarak yamaç paraşütünün babası olarak temelinin attığını söyledi.

Kahramanmaraş Gazetesine özel bir açıklama yapan Kahramanmaraş Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Kulübünün (MAHAVK) Başkanı Cemil Önder: Biz tarihimizi bilmiyoruz, okumuyoruz, AB veya Batıdan biri bir şey söylerse onu doğru kabul ediyoruz.. 1940 Yıllarında, Wright kardeşler başarılı ilk uçuşlarının yanında birkaç parça perde kumaşından yaptıkları bir tür uçurtmayla başka bir havacılık olayına da öncülük etmişlerdir. “ sözünün aslında geçerli yanı olmadığını söyledi.

88

Hezârfen Ahmed Çelebi 17. yüzyılda Osmanlı’da yaşamış olduğu  Müslüman Türk bilgini. Kendi geliştirdiği takma kanatlarla. 1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan IV. Murad zamanında, uçma tasarısını gerçekleştirdiği ve geniş bilgisinden ötürü halk arasında, Hezarfen olarak anıldığı bilinmekte ilk uçuşunu 1632 yılında yaptığını biliyoruz..

1632 yılında lodoslu bir havada Galata Kulesi’nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakan ve uçarak İstanbul Boğazı’nı geçip 3358 m. ötede Üsküdar’da Doğancılar’a indiği bu sebeple Hezarfen Ahmed Çelebi, Türk havacılık tarihinin en kayda değer kişilerden birisi olarak görülür.

Kahramanmaraş Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Kulübünün (MAHAVK) Başkanı Cemil Önder:  Pazar günü TRT antenin de bulunduğu Ahirdağından KSÜ olduğu bölgeye indiklerini ifade eden, Kahramanmaraş’ta 22 gönüllü yamaç paraşütçüsü ile bu işi yapmaya çalıştıklarını anlattı.

31

Kahramanmaraş’tan Mardin’e kadar uçtuklarını rekora imza attıklarını ifade eden Önder: Kahramanmaraş Narlı Kardelen Tepesi Yamaç Paraşütü pistinden kalkış yapan 16 pilottan 9’u inanılması güç bir rekora imza atarak Mardin Kızıltepe’ye uçarak gittiler ve arka arkaya Türkiye rekoru kırdılar. Daha önce 259 km olan Türkiye Rekoru Albatros Sportif Havacılık Kulübü pilotu Hakan Akçalar tarafından 7 saat 7 dakikada 343,5 km uçularak kırıldı. Yine aynı kulüpten Basat Okay 334 km, Uçari Sportif Havacılık pilotu Muharrem Kılıç 327 km uçuş gerçekleştirdiler.  Ayrıca ODTÜ Havacılık ve Albatros Havacılık pilotlarından Derviş Mahmutlar, Gökhan Çağlayan, Yunus Nedim Mehel, Umut Yetiştiren, Volkan Gümüşkaya ve Dora Göksal 300 km yi geçerek inanılması güç bir rekora imza attılar.  Kahramanmaraş’tan Türkiye Rekoru kırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren MAHAVK başkanı Cemil Önder:  Türkiye de Yamaç Paraşütü denildiği zaman ilk akla 10 yer gelir oysa Kahramanmaraş bunların hepsinden daha güzel.

23

En iyi on yer:

  1. Babadağ – FETHİYE
  2. Çökelez Dağı – DENİZLİ
  3. Abant – BOLU
  4. Alidağ – KAYSERİ
  5. Munzur Dağları – ERZİNCAN
  6. Asas Tepesi – KAŞ
  7. Dinamit Tepesi – PAMUKKALE
  8. İnönü C Tepesi – ESKİŞEHİR
  9. Bozdağ – İZMİR
  10. Nemrut – ADIYAMAN

Olarak bilinmekte ve Kahramanmaraş ismi geçmemektedir.

Biz kulüp olarak kendi imkanlarımızla Kahramanmaraş’ı Türkiye tanıtmaya çalışıyoruz ancak burada yapılacak bir şölenle Kahramanmaraş Türkiye’nin değil dünyanın gözdesi haline gelebilir.

Eğitim Merkezi

Kahramanmaraş Yedikuyulara bir eğitim merkezi kurulabilir. Burada Mayıs-Kasım ayı içerisinde yerli ve yabancı yüzlerce yamaç paraşüt pilotu eğitimi verilebilir.

Kahramanmaraş Eğitim Merkezi için ideal bir yer. Termik noktaların zengin ve yaygın olmasıyla atlayıştan sonra daha da yükselerek Gaziantep, Adıyaman, Hatay yönüne gitmek mümkün. Engelsiz ortamda, doğal olarak küçük tepe  üzerinde uzun uçmayı sağlaması, çevredeki bitki örtüsünün zenginliği, doyumsuz güzellikteki Ölüdeniz manzarası nedeniyle ve Anten dediğimiz yer, Milcan, Yedikuyular, Narlı gibi yerlerden  uçuş sayısı ile Türkiye’de yamaç paraşütünün merkezi olabilir bize az bir destek vermesi ile her yıl buraya 10 binlerce pilot gelebilir.

Akdeniz ili olan Kahramanmaraş’ta hava şartları rüzgar olmadığı zaman. Ilıman iklimi ile yılın her mevsimi uçuş yapılabilmektedir. Uçuş yapılabilen Ahirdağı Türkiye’nin en güzel yeridir..

Kahramanmaraş’ta her türlü hava şartını yaşamak mümkün, yazın sert rüzgar, türbülanslar uçuşlar sırasında maksimum düzeyde dikkat ve kontrol gerektirmektedir. Sert rüzgarlarda kalkış pistinin bitiş noktasında türbülanslara, Çapraz esen rüzgar kalkıştan hemen sonra paraşütte asimetrik kapanmalara neden olmaktadır. Ayrıca tepenin dik eğimde bitmesi başarılı bir kalkış için çok süratli bir koşu gerektirmektedir.

18

385 yıllık geçmişimiz var

Kahramanmaraş’ta yamaç Paraşütü uçtuğunu görenlerin nereden çıktı bu dediğine şahit oluyoruz, oysa bizim 385 yıllık geçmişimiz var diyen Başkan Önder: Hezârfen Ahmed Çelebi 1632 de ilk uçuşu yapması ile Osmanlı da havacılık başlamış o günden bugüne kadar gelmiş, ne var ki sonradan sanki bunu Avrupalı yaparmış gibi bir tez ortaya konmuştur.

Bizler : kendi imkanlarımızla bir şey yapmaya çalışıyoruz, Türkiye’nin en güzel yeri Kahramanmaraş ancak bizde alt yapı yok, Antenin oraya, Yedikuyulara, Milcan’a küçük şöyle 500 metre kare kilitparke bir kalkış pisti yapılmasını istiyoruz..

Büyükşehir Belediyemiz, Onikişubat Belediyemiz, Dulkadiroğlu Belediyemiz, Pazarcık Belediyemiz, Türkoğlu Belediyemiz ve tüm ilçe belediyelerimiz Yamaç Paraşütü şenliği yapmaları halinde Kahramanmaraş bu sektörden turizm payını en yüksek alacak ildir.

Haziran, Temmuz, Ağustos gibi veya Eylül ortasına kadar Kahramanmaraş’ta sert rüzgarlar olur, bu dönem eğitim çalışması ve senenin 9 ayı ise burada uçuş yapılabilir ki fiziki mekan olarak en güzel yerlerden birisi bizim ilimizdir” dedi.

Kahramanmaraşlı gençleri yamaç paraşütü ile uçmaya davet ediyorum, kısa bir süre eğitim, sonra küçük uçuşlardan sonra iyi bir pilot olabilirler, biz eğitim vermeye hazırız” diye konuştu.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co