Kaynak; “Bu bölgenin tamamı aslında yaşayan bir müze”

Kaynak; “Bu bölgenin tamamı aslında yaşayan bir müze”

 

Kaynak; “Bu bölgenin tamamı aslında yaşayan bir müze”

m1

Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından yaptırılan,  Kahramanmaraş’ın zengin mutfak kültürünü gelecek nesillere aktaracak olan Dulkadiroğlu Belediyesi “Tematik Mutfak Müzesi”  düzenlenen törenle hizmete açıldı. Kahramanmaraş’ın kültürel miraslarını gün yüzüne çıkarmak, mutfak kültürünü gelecek nesillere ulaştırmak amacıyla hayata geçirilen proje 1 yılda tamamlandı.

m2

Kültürel belediyecilik anlayışıyla Dulkadiroğlu Belediyesi’nin başlattığı konak restorasyonu projesinin ilki Mutfak Müzesi olarak hizmete açıldı. Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’ın seçim vaatleri arasında da yer alan bu kültürel  çalışmaların devam edeceği ve yeni konakların restorasyonu için çalışma başlatıldığı bildirildi. Mutfak kültürünü yansıtan araç ve gereçlerin sergilendiği mutfak müzesi, uyulama alanlarıyla da gelecek nesillere Kahramanmaraş mutfağına özgü lezzetleri aktaracak.

m3
Kahramanmaraş’ın zengin mutfak kültürünü geleceğe taşıması amacıyla Dulkadiroğlu Belediyesi ve DOĞAKA iş birliğiyle yapımı tamamlanan Mutfak Müzesi, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın da katılımıyla açıldı.

m10

KAYNAK; “BU BÖLGENİN TAMAMI ASLINDA YAŞAYAN BİR MÜZE”

Müzenin açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak şunları belirtti; “ Bu gün Kahramanmaraş’ımızı geleceğe taşıyacak,  aslında önemli bir eserin içerisinde yaşıyoruz. Fatih Başkanla beraber Yusuflar Mahallesi’ndeki tekke kentsel dönüşüm töreninde de söylemişti. Bazı işler yarınlara yatırımdır. Maraş hepimiz biliyoruz. Anadolu’da tarihin en kadim kentlerinden biridir. Bir şehre o vasfı veren, oradan sadece, herhangi bir yerden farklı kılan her şeyi ile, mimari, mutfak kültürü ile Kılık kıyafeti ile, her şeyi ile farklı kılan işlerin bütününe o şehrin Kültürü diyoruz. Şu anda Dünya’nın gittiği yön itibariyle, çocuklarımız televizyona ve bilgisayar başına, tablet başına  mahkum eden, bir dönemde, kültürümüzü böyle yaşayan kültür haline getirecek çalışmalar gerçekten de yarınlarımıza yatırımdır. Biz Necati Başkanla burayı 15 gün önce tamamlanmadan gezmiştik. Ben de bu mahallenin çocuğuyum. Hakikaten bir yandan Demirci çarşısının restorasyonu, Belediye çarşısının restorasyonu, bize o tarihi kent hüviyetini yeniden kazandırmaktadır. Aslında bunun bir de ekonomisi oluşmaktadır.

m13

Bakın  Türkiye’ye  gelen ve Türkiye’yi merak eden her turistin destinasyonunda  Mardin ve Gaziantep var. Gaziantep Mutfağı olarak bir çok yemek tescillendi. Kahramanmaraş hem Hititlerden beri bir merkezdir. Hem Mezopotamya’nın, Kilikya’nın, Ortadoğu’nun kavşak noktasıdır. Buna uygunda kültürler oluşmuştur.

m14Kahramanmaraş bir beylik merkezidir. Kahramanmaraş ev mutfağı aslında gerçekten kendine has özellikler besleyen mutfaktır.  Belki bizim dışarıda restoranlarda verilen yemeklerde restoran mutfağımız çok zengin olmayabilir. Esnaflarımızın kendi geliştirdikleri mutfak, evde annelerimizin kendi annelerinden öğrenerek geliştirdikleri mutfak  hakikaten çok zengin ve değerli. Kahramanmaraş mutfağının bir özelliği var.

m6

Her şey mevsimine göredir. Şimdi görüyoruz ki mevsimine göre yemek, insandaki bir çok hastalığında meydana çıkmasına engel oluyor. Kahramanmaraş’ın bu gördüğümüz havlulu ev. Her evinde muhakkak bir asma yada bir dut ağacı olur. Son yıllarda Ak Parti Hükümetlerinin en iyi yaptığı işlerden biri, tarihe ve kültüre sahiplenmedir.

m12

Büyükşehir Belediyemiz, Dulkadiroğlu Belediyemiz,  ve Kahramanmaraş Valiliğimizin, eğer bu kültür müzeler fonunda birikmiş hesapları varsa bir an önce,  biz Kahramanmaraş kültürünü ve tarihini ayağa kaldırmamız lazım. Aksi takdirde bütün bölgenin kültürünü başka yerlere kaptırma riski ile karşıyayız.

m7

Kahramanmaraş bir yandan yapımı devam eden Havalimanı ve karayolu ulaşımı, hızlı tren ulaşımı ile bir yandan bu altyapıyı sağlarken, belediyelerimizin bu çalışmaları hakikaten turizm destinasyonu için önemlidir. Ancak şunu unutmamalıyız. Burası sadece turistler için değil kendi gelecek nesillerimiz için önemli. Kendi mutfağımızı gelecek nesillere aktaracak önemli bir çalışmadır.” Dedi.

m11

KAYNAK; “BEN EMEĞİ GEÇEN ARKADAŞLARIMIZA  TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Kaynak; “Ben emeği geçen arkadaşlarımıza  teşekkür ediyorum. Bu çalışmanın bu mahallede daha yoğun olarak yapılabilecek mekanlar olduğunu biliyorum. Bu bölgenin tamamı asalında yaşayan bir müze. Büyükşehir Belediyemizin sarayaltı yol çalışması bittiğinde bu mahallere ulaşım daha kolay hale gelecektir. Burada yaşayan  vatandaşlarımızın kendi mahallesine dönmesini sağlayacaktır ve komşuluk hukukunu sağlayacaktır.

m15

Tekrar Hayırlı olsun. Bu eser inşallah gelecek nesillerimiz için, tekrar altını çiziyorum. Çocuklarımız için hayırlı neticeler getirsin diyorum. Arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Allah yar ve yardımız olsun” dedi.

m9

Açılış töreninde konuşan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, “Taahhüt ettiğimizi önemli bir sözü daha yerine getirdik.  Kültürel çalışmalarımız bir çok alanda devam edecek. Özellikle konak restorasyonları konusunda güzel çalışmalarımız olacak. İlçemizin en önemli zenginliklerinden olan tarihi konakların restorasyonları çalışmaları kapsamında başlattığımız önemli bir çalışmayı tamamlamış bulunmaktayız. Bu güzel çalışmanın ortaya çıkardığı konağımızı mutfak müzesi olarak hizmete açtık.

m4

Bu eski mahallelerimizde tescilli restorasyonu bekleyen konaklarımız mevcut. Büyükşehir belediyemizle birlikte bu bölgede bulunan tüm tescilli binaları restore etmek istiyoruz. Restorasyon sonrası kapalı çarşımızın hemen yanı başında güzel bir turizm merkezi oluşturmayı hedefliyoruz. Yine bu bölgeye büyükşehir belediyemizin kazandırdığı demirciler çarşısı ve devamındaki projelerle güzel bir siluet oluşturacağımızı belirtmek istiyorum. Kahramanmaraş’ımıza gelen turistler için bu alanlar güzel bir görsel şölen sunacak. Geniş bir yemek kültürü bulan Kahramanmaraş’ımızın bu kültürünü gelecek nesillere aktarmak için de projemizi mutfak müzesi ve uygulama alanı olarak belirledik. Bu mekanımızı yemek kültürümüze katkı sağlaması ve yeni nesillere bu kültürün aktarılması amacıyla oluşturduk. Mutfak müzemizin yanında bulunan farklı bir konağın ihalesini yapmaya hazırlanıyoruz. Bu alanı da müze olarak değerlendireceğiz. Bu bölgenin restorasyonu için büyükşehir belediyemizle ortak hareket ediyoruz. Şuanda Kahramanmaraş’ımıza gelen yerli ve yabancı Turistlerin birinci uğrak notlarından birisi oldu. Bu konağımızı yaklaşık bir yıl içerisinde restore ederek tematik mutfak müzesi haline getirdik. Çok geniş bir yemek kültürü bulunan kentimizin bu kültürünü işi bilenlerin annelerimizin, teyzelerimizin, ablalarımızın elinden genç nesillere aktarmak hedefimizdi. İnşallah bu mekânı yoğun bir şekilde yemek kültürümüze katkı ve bu ticari bölgenin yemek ihtiyacını karşılayacak şekilde inşallah organize edeceğiz. Ben bu güzel eserin şehrimize ve ilçemize hayırlar getirmesini diliyorum”

m5
Düzenlenen açılış törenine  Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın yanı sıra İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, Milletvekilleri Mehmet İlker Çitil,  Nursel Reyhanlıoğlu, Mehmet Uğur Dilipak, İmran Kılıç,  Vali Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç,  İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, TSO Başkanı Serdar Zabun, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, Onikişubat ilçe Başkanı Fırat Görgel, Dulkadiroğlu İşçe Başkanı Ömer Oruç Bilal Depgici, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kılıç, çok sayıda işadamı ve vatandaşlar katıldı.

Açılış sonrası gelen konuklara Kahramanmaraş yöresel yemeklerinin ikramı yapıldı.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co