Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı açıldı

Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı açıldı

Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı açıldı

Tekstil sektörünün Türkiye’deki en önemli merkezlerinden biri olan Kahramanmaraş, 3. kez gerçekleşen Uluslararası Tekstil Makinaları fuarı ile bir kez daha ulusal ve uluslararası boyutta tekstil sektörünün temsilcilerini buluşturdu.

F14

Bu yıl da İtalya, Almanya, Fransa, Belçika ve İsviçre başta olmak üzere, 16 ülkeden 190’nı aşkın katılımcı ile birlikte açılışı yapılan KTM 2017, uluslararası teknoloji üreticilerinin tekstil işletme temsilcileri ile buluşma merkezi haline geldi. Tekstil sektöründe faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmaların katılımıyla, 3 gün boyunca önemli teknolojilere ev sahipliği yapacak olan KTM 2017, 6 Nisan tarihinde gerçekleşen açılış töreni ile kapılarını açtı.

F13

Yatırımcıları tekstil sektöründeki yeni teknolojilerle tanıştıran ve sektörün en önemli ticari platformu olan ve bugün (6 Nisan Perşembe) açılışı gerçekleştirilen KTM 2017 Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı, 3. kez konuklarını ağırlıyor.

f12

ECR Fuarcılık tarafından, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliği, Akdeniz Tekstil Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri (ATHİB) Desteği ve İstanbul Tekstil İhracatçı Birlikleri (İTHİB) ana sponsorluğunda Kafum Fuar Merkezi’nde üçüncü kez gerçekleştirilen Uluslararası Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı KTM 2017’nin açılış törenine Açılışa İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, Milletvekili M.İlker Çitil, İmran Kılıç, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan,  Milli Eğitim Eski Bakanı Mehmet Sağlam, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, İl Emniyet Müdürü Doğan İnçi, Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, KSÜ Rektörü Durmuş Deveci, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, TSO Başkanı Serdar Zabun, TSO Meclis Başkanı Hanifi Öksüz, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, Kasiad Başkanı Ali Arpasatan, OSB Başkanı Abdullah Çinkay, Ak Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici ve çok sayıda iş adamı, kamu kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

F19

Fuarın açılış töreninde bir konuşma yapan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, Türkiye’de, sanayileşmenin en önemli unsurunun tekstil sektörü olduğunu vurgulayarak, 25 milyar dolar ihracat ve 1 milyon istihdam ile tekstil sektörünün Türkiye ekonomisinin temeli konumunda bulunduğunu söyledi.

f10

TÜRK SERMAYESİ VE TÜRK İŞÇİSİNİN ALIN TERİYLE ÜRETİLENİ İHRAÇ EDİYOR

Tekstil sektörünün Türkiye’nin topraklarından çıkan tarım ürünlerini tekstil ve konfeksiyona dönüştürdüğünü söyleyen Zabun, “Tekstil sektörü, yerli girdi ve istihdam oranı yüksek, milli sermayenin en çok yoğunlaştığı üretim alanıdır. 15 milyar doları geçen dış ticaret fazlası ile de tekstil sektörü tüm sektörlerden daha fazla katma değer üretmektedir. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat yönü ile milli hedeflere ulaşmada çok önemli fonksiyonu bulunan bu sektör, Türk sermayesiyle Türk işçisinin alın teriyle üretilen değerlerimizi ihraç etmektedir.” dedi.

f8

16 YILDA 40 MİLYAR LİRALIK TEKSTİL YATIRIMI

Türk tekstil sektörünün son 16 yıllık dönemde, 40 milyar liralık yatırım gerçekleştirdiğini ve bu yatırımların yüzde 14’ünü tek başına Kahramanmaraş’ın yaptığını ifade eden Zabun, “Çok önemli bir üretim kapasitesine sahip olan şehrimiz, tekstil üretiminde, özellikle pamuk ipliği ağırlıklı üretim yapısı ile yüzde 27’inin üzerinde kapasiteye sahiptir. Bu oran, dokuma kumaşlarda %7, örme kumaşlarda %12’ye ulaşmış bulunmaktadır. İplik ve elyaf boya ile kumaş boyada ise yüzde 10 paya sahiptir.” şeklinde konuştu.

F18

KTM, TEKSTİL VE MODA YOLCULUĞUNA YENİ BİR İVME KAZANDIRACAK

Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı’nın, Amerika Birleşik Devletleri’nden Çin’e, İtalya’dan Japonya’ya, Fransa’dan Hindistan’a yüzlerce tekstil makinesi üreticisinin katılımıyla gerçekleştirildiğini söyleyen Zabun, “Bu dev organizasyonla, sektörün dünya devlerini burada ağırlamak bizi hem cesaretlendirmekte hem de tekstil sektöründe daha başarılı yatırımlara imza atmak adına bizleri teşvik etmektedir. Kahramanmaraş bundan sonra; üretim için sergilediği performansa ilave olarak, ar-ge, moda ve tasarım konusunda da başarılı bir grafikle, küresel ticarette daha güçlü bir aktör haline gelecektir. Fuarımız, Kahramanmaraş’ın tekstil ve moda yolculuğuna yeni bir ivme kazandıracaktır. Bu duygularla, fuarımıza destek veren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve başarılı bir organizasyonla fuarı gerçekleştiren ECR Fuarcılığa teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

F21

Tören, protokol konuşmalarından sonra açılış ve toplu fotoğrafla tamamlandı. Ardından fuar alanında incelemelerde bulunuldu.

f9

Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı M. Hanifi Öksüz,  Kahramanmaraş’ın tekstil sektöründe özellikle iplik sanayiinde geldiği noktanın sadece Türkiye’de değil dünyada çok önemli bir seviye olduğunu söyledi.

unnamed (1) unnamed

ÇOK BÜYÜK BİR GELİŞME KAYDETTİK

Öksüz; “Kahramanmaraşlı girişimciler olarak tekstil sanayiinde çok büyük bir gelişme kaydettik. Maalesef son yıllarda tekstilin yerine Türkiye için artık başka sektörler gelişmesi gerektiği söylenilse de burada önemli bir bilgi noksanlığı olduğuna inanıyorum.

F2

KAHRAMANMARAŞ’IN ÜRETTİĞİ KUMAŞLAR DÜNYADA ARANAN KUMAŞLAR ARASINA GİRDİ

Daha biz tekstilin yarısına bile varmadık, bu sektör de yapacak çok işimiz var. İlk dokumu fabrikasını kurduğumuzda her çeşit bez dokuyorduk. Sümerbank’ta üretilen patiska vardı. Şu anda fabrikalarımızda çok farklı kumaşlar dokunuyor ve Kahramanmaraş’ın ürettiği bu ürünler dünyada aranan kumaşlar arasına girmiştir.

F22

KTM ÇOK BAŞARILI BİR FUAR HALİNE GELDİ

Aynı gelişmeyi ben bu fuarda da görüyorum. KTM çok başarılı bir fuar haline geldi. Biraz önce stantları gezdim, hakikaten çok ciddi şekilde bizim makine tedarikimiz olan firmalar da gelmişler. Sektör olarak Türkiye’de ihracatta otomotiv sektöründen sonra ikinci sıradayız. Ama burada bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum. Otomotiv ihracatının %90’ı ithalata bağlı. Ama tekstil ihracatının 25 milyar doları %40 ithalata dayalı. %60’ı bu ülke de kalıyor. Tarımdan başlayarak birçok sektöre ve yan sanayisine iş veriyor. Gittikçe Kahramanmaraş sektörde çok daha üst sıralara ulaşacağına ben yürekten inanıyorum. Bu fuarı düzenleyen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Burada çok önemli, dünya çapında makine üreticisi şirkeler var. Onları burada görmekten büyük mutluluk duyuyorum, geldikleri için onlara da çok teşekkür ediyorum. Sanayici arkadaşlara ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Çünkü Kahramanmaraş’ı onlar bu sektörde önemli bir noktaya getirdiler. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

F16

 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise  konuşmasında Kahramanmaraş’ın tekstil alanında tarihden bu yana çok iddialı bir şehir olduğunu belirterek şu açıklamara yer verdi; “ Tekstil alanında tarihden bu yana çok iddialı bir şehir olan Kahramanmaraş,  kaliteli pamuk üreticiliğinde çok önemli bir potansiyele sahip olmuş ve 60’lı yıllarda da kalkınmada öncelikli şehirler arasına alındığında özellikle pamuğa dayalı çırçır press sanayinde küçük işletmeler alanında çok önemli yatırımlar yapmış. Şehrimiz Türkiye’de de bu alanda öncü olmuştur.  Bu alandaki teşviklerle Türkiye’deki bu alandaki teşviklerle birlikte de dev tekstil tesislerine dönüşmüştür. Şu anda da teknolojik üretim imkanlarıyla da adından başarıyla söz ettirmektedir.”

F17

Kahramanmaraş’a Yeni Organize Sanayi Müjdesi

f7

Kahramanmaraş’a yeni sanayi yatırımları kazandırmak için çalışmalarına devam ettiklerini sözlerine ekleyen Erkoç, “KMTSO ile birlikte ortak organize sanayi yatırımları yapmaktayız. 5 bin dönümlük bir alanı yakında yatırıma hazır haline getireceğiz.Kahramanaraş’ımız ihracatta da çok önemli başarılara imza atmakta. Kahramanmaraş’ımızın gelişimine Türkiye’mizin gelişimine hep birlikte katkı sağlamayı sürdüreceğiz.” dedi.

F6

Açılışta konuşan Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ise “Böylesine emek yoğun, istihdam yoğun bir alanda faaliyet göstermek başlı başına bir kudsiyet addediyor. Dışarıdan gelen misafirlerimizin özellikle bu sektörün gelişmesine katkıda bulunan makine ve teknolojilerini ilimizde sergilemeleri de oldukça önemli.  Tekstilin sürdürülebilir kılınmasında bu fuarın ilimizde yapılmasını oldukça önemli buluyorum. Fuarın açılışından organizasyona emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

F5

KTM 2017’nin açılışına katılan TBMM İçişleri Komisyon Başkanı ve Ak Parti Kahramanmaraş  Milletvekili Celalaettin Güvenç ise “Kahramanmaraş’ımızı taçlandıran Kahramanmaraş Tekstil makineleri fuarımızın 3.sünü yapıyoruz. Bu fuarlar değişen, gelişen ülkemizin ve şehirlerimizin önemli göstergesi. Fuar geçen yıla göre yüzde20 fazla katılımla açılıyor. Bu oldukça öneli bir gelişme. Bir başka önemli konu ise yabancı katılımcı sayısı da yüzde yüz artmış. Bu da bizim için gurur kaynağı.” sözlerine yer verdi.

F4

 Ağırladığı uluslararası katılımcı ve ziyaretçi portföyü ile birlikte Kahramanmaraş ve bölgenin tanıtımına önemli katkılar sağlayan KTM Fuarı, bu yönüyle şehrin ekonomik ve sosyal gelişimine de ivme kazandırıyor.

Türk ve dünya tekstil sektöründen önemli firmaların bir araya geldiği KTM2017’de, tekstil sektöründeki yeni teknolojiler tanıtılırken, B2B görüşmeler ile çok önemli iş bağlantılarının gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

F3

Yoğun Ziyaretçi İlgisi KTM2017’ye Taşınıyor

2014 yılında ilki gerçekleştirilen KTM2014’te 21 ülkeden katılımcı ve 22 şehirden ziyaretçi ağırlayan fuar, 2016 yılında gerçekleştirilen ikinci edisyonu KTM 2016’da 6.382 ziyaretçiyi ağırlamıştı. Kahramanmaraş başta olmak üzere, Adana, Gaziantep, Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa, Denizli, Bursa, Kayseri, Malatya, Adıyaman, Tekirdağ ve İstanbul gibi şehirlerin yanı sıra birçok farklı ülkeden de ziyaretçilerin ilgisini çeken fuar, 2017 edisyonunda da ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor.

F

Gerçekleştirilen tanıtım faaliyetleri ve uluslararası katılımcıları ile dünya çapında tanınır hale gelen KTM 2017, Kahramanmaraş’ın uluslararası platformlarda bilinirliğini de artırıyor. Fuarın Kahramanmaraş ve bölge tekstil sektörüne önemli katkılar sağladığına vurgu yapan, ECR Fuarcılık Yöneticisi Ümit Vural, “Kahramanmaraş tekstil ve konfeksiyon sektöründe Türkiye üretiminin yüzde 70’sini gerçekleştiren bir potansiyele sahip. Aynı zamanda tekstil alanındaki yatırımların hız kesmeden devam ettiği bir bölge. KTM 2017 ile birlikte katılımcı ve ziyaretçiler mevcut iş anlaşmalarını güçlendirirken, yeni iş ortaklıkları ve yapılacak yatırımların daha da artarak bölgeden gerçekleşen tekstil ihracatının katlanacağına inanıyorum. KTM Fuarları da Kahramanmaraş ile birlikte büyümeye ve gücüne güç katmaya devam edecek.” sözlerine yer verdi.

F1

Tekstil sektöründe faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmaların katılımıyla, 3 gün boyunca önemli teknolojilere ev sahipliği yapacak olan KTM 2017, 8 Nisan tarihinde sona erecek.

 

FUARI DÜZENLEYEN ECR FUARCILIK :

ECR FUARCILIK, kurulduğu günden bu yana imza attığı fuar, organizasyon ve bünyesindeki yayınları ile sektörün önde gelen firmaları arasında yer almaktadır. Bugüne dek Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı (KTM) ve Bursa Tekstil Makineleri Fuarı (BTM) gibi tekstil sektörünün en önemli bölgesel fuarlarına imza atan ECR Fuarcılık, ayrıca yapı ve inşaat sektörüne yönelik Kahramanmaraş İnşaat Yapı ve Kentsel Dönüşüm Fuarı (KİF) ve tarım sektörüne yönelik Kahramanmaraş Tarım Fuarı’nı (KTF) hayata geçirdi.  Fuar organizasyonlarının yanı sıra kongre, turizm, seminer, toplantı, lansman ve açılış hizmetlerine de yer veren ECR Fuarcılık, birçok firmaya yönelik olarak ulusal, uluslararası organizasyonların yanı sıra Kahramanmaraş Uluslararası Tekstil Zirvesi – UTZ’ye de imza attı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co