Eski Postane Binası olan Zabun Konağı restore edilerek yeniden açıldı

Eski Postane  Binası olan Zabun Konağı restore edilerek yeniden açıldı

Eski Postane  Binası olan Zabun Konağı restore edilerek yeniden açıldı

Kahramanmaraş’ın eski Postane Binası olarak ta hizmet eden tarihi zabun konağı yeniden restore edilerek açıldı. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın projesi olarak Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından mali desteği ile restorasyon ve tefrişat işleri tamamlanan Zabun Konağı açıldı.

ZABUN KONA3

Tarihi Zabun Konağı,  yöresel yemek ve kadın emeği ürünlerinin sunumunu gerçekleştirecek. Kahramanmaraş’ın zengin ve gizli kalmış hazinesi ‘Maraş Yemeklerini’ misafirlerine ikram eden Konak, bu topraklarda hüküm süren uygarlıkların bugüne armağan ettiği lezzetleri Türk halkının beğenisine sunuyor.

ZABUN KONA

Tarihi Zabun Konağı açılış törenine, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Cemal Tanrıverdi, Onikişubat Belediye Başlan Yarımcısı Dr. Ali Ünsal, Dulkadiroğlu Belediye Başkan Yarımcısı Sebuk Tekin Alparslan , TOBB eski Başkan Vekili ve Ticaret ve Sanayi Odası Onursal Başkanı Mehmet Balduk, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun ve Meclis Başkanı Hanifi Öksüz ile Yönetim Kurulu üyeleri, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Kahramanmaraş Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nazlı Ceylan Balduk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ve Kahramanmaraş   Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Sayın, ve işadamları ve gazeteciler katıldı.

ZABUN KONA1

Açılışta bir konuşma yapan Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan şunları söyledi;” Öncelikle Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticilerini ve Kalkınma ajansımızı tebrik ederiz. Bu mekanlar Kültürümüzdeki damarları taşıyıcı olur bu mekanlar. Tarihi ve kültürel değer taşıyan binaların çoğalmasını temenni ederim.  Hayırlara vesile olur inşallah. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

ZABUN KONA2

Tarihi kaynaklara göre, eski Postane Binası olarak uzun yıllar kamuya hizmet eden Zabun Konağı, konut mimarisi içerisinde değerlendirildiğinde geleneksel Türk evi özelliklerini taşıyor ve yaklaşık 130 yıllık tarihin izlerini günümüze yansıtıyor. 2000 yıllarına kadar kullanılan Konak, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın projesi ile restore edilerek kültür ve turizme kazandırıldı.

 

ZENGİN BİR MUTFAK KÜLTÜRÜNE SAHİBİZ

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, bu proje ile Kahramanmaraş’ın tarihi dokusunu profesyonel bir sunuşla ön plana çıkarmayı amaçladıklarını söyledi. Kapalı Çarşı, Ulu Cami, Taş Medrese ve Kahramanmaraş Kalesine yakınlığı ile buraya gelen ziyaretçilerin kolaylıkla bu tarihi mekanı da görmelerine imkan tanıdığını söyleyen Zabun, Anadolu’nun bilinen en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Kahramanmaraş’ın, 13 bin yıllık tarihi mirasının yanında Türk damak zevkine hitap zengin bir mutfak kültürüne sahip olduğunu söyleyerek, “Hititler, Asurlular, Urartular, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, bu bölgede yaşamış tüm uygarlıkların gastronomi kültürü Kahramanmaraş’ın sayıları 300’ü geçen yemek çeşidi ile bugüne kadar ulaşmayı başarmış. Kahramanmaraş, bugün bu hazineyi yücelterek şehrimizin ziyaretçilerine en güzel şekilde sunacak altyapı ve kapasiteye ulaşmıştır” dedi.

TURİZME YATIRIM KATMA DEĞER VE SOSYAL GELİŞİM DEMEK

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda 1995-2011 yılları arasında başkanlık yapan ve Onursal Başkanlık unvanı verilen Mehmet Balduk ise şöyle konuştu: “Kahramanmaraş’ın ekonomisi bugün yüksek oranda sanayiye dayalı ama gelecekte hizmet sektörlerinde ve turizm alanında çok önemli gelişmelere sahne olacak. Geçmişten gelen değerlerimizi koruyarak geliştirmemiz lazım. Yemek kültürümüz, tarihi varlıklarımız, geleneksel Maraş evlerimiz, doğal güzelliklerimiz, bunlar birer hazine. Bu hazinenin kapağını açıp turizme kazandırmamız gerek. Turizm sektörüne yapılan her yatırım yüksek katma değer ve sosyal gelişim olarak bizlere dönecektir.”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co