Piazza Avm’de vatandaşlar Kanserle Mücadele konusunda bilinçlendirildi

Piazza Avm’de vatandaşlar Kanserle Mücadele konusunda bilinçlendirildi

Piazza Avm’de vatandaşlar Kanserle Mücadele konusunda bilinçlendirildi

pia2

Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi, “4 Şubat Dünya Kanser Günü“ için Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından kurulan stant ile ziyaretçilerini kanser tarama testleri ve erken teşhis konusunda bilinçlendirdi.

pia

Bölgenin sosyal ve ekonomik kalkınmasına önemli katkılar sağlayan Piazza AVM, kanserle mücadele standına ev sahipliği yaptı. Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün “4 Şubat Dünya Kanser Günü“ dolayısıyla düzenlediği farkındalık etkinlikleri kapsamında kurulan stantta, görevliler tarafından ziyaretçilere meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserleri hakkında bilgiler verilerek, broşürler dağıtıldı.

pia1

TEŞHİS VE TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIK

Kanser taramalarının hayat kurtardığına dikkat çeken sağlık görevlileri, kanserin önlenebilir, teşhis ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun unutulmaması gerektiğinin altını çizdi. Kanserin erken evrede teşhisinin, tedavinin başarısını artırdığını vurgulayan görevliler, kişinin, herhangi bir yakınması olmasa dahi rahim ağzı, meme ve kalın bağırsak kanserleri için mutlaka ücretsiz hizmet veren Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) başvurarak, kanser tarama testleri yaptırmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.

 

ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA İKİNCİ SIRADA

Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada ise, kanserin, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemi olduğu vurgulandı. Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi haline gelen kanserin, toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açtığı belirtildi. Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması dolayısıyla konuya verilen önemin de giderek arttığı ifade edilen açıklamada, kansere yönelik bilincin ve farkındalığın artırılması amacıyla 4 Şubat gününün tüm dünyada “Dünya Kanser Günü” olarak belirlendiği kaydedildi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co