2019 yılı hac kuraları çekildi

Bu haber 31 Aralık 2018 - 9:29 'de eklendi ve 2.698 kez görüntülendi.

2019 yılı hac kuraları çekildi

KAHRAMANMARAŞ/ Hac kesin kayıtları 2 Ocak 11 Ocak 2019 tarihleri arasında müftülük ve özel şirketler tarafından yapılacağını ifade eden Güzelbulut Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güzelbulut: “ Bu sene geçen yıllardan farklı olarak acentaların kontenjanları olacak ve paralar ise Diyanet İşleri Başkanlığının hesabına yatırılacaktır” dedi.
Türkiye genelinde 2 milyon 213 bin 835 kişinin sırada beklediği hacı adayları içinden 80 bin kişinin kurrası çekildi.
Kahramanmaraş’tan hac görevi için kutsal topraklara gidecek olan hacı adayları 2019 yılı hac kuraları çekilmesi ile belli oldu.
2 Ocak Çarşamba günü kesin kayıtların yapılmaya başlayacağını belirten Güzelbulut Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güzelbulut: “Kurrada haccı çıkan hacı adaylarımızın yüzde 40 şirketlerle yüzde 60 diyanet işleri başkanlığı organizesi ile gidecekler..
Bir süre önce : Kayıt yenileme ve ön kayıt yaptıran toplam 2 milyon 213 bin 835 kişinin katıldığı hac kuraları çekildi. Sonuçlar yayınlandı..
Geçen senelerden farklı olarak : Para Suudi Riyali üzerinden yatacak, Para toplama yetkisi sadece Diyanet İşleri Başkanlığına ait olup, özel şirketlerle hacca gidecek olanlarda paralarını diyanette yatıracaklar..

SONY DSC


Hacı adaylarımızın dolandırılmaması için: kayıtlarını yaptıracakları acentalara hac kayıt yetki belgelerini sormalarını istiyoruz, birde elden para ödememelerini, hac ödemelerini diyanet işleri başkanlığının açmış olduğu banka hesabına yatacak. Ayrıntılara dikkat ediniz” dedi.
Özel şirketlerin Diyanet İşleri Başkanlığı denetim ve gözetimi altında organizasyon yaptığını, denetlemenin de diyanet işleri başkanlığı tarafından yapıldığını, ifade eden Güzelbulut: “ Diyanet işleri başkanlığımız sürekli çalışıyor. Suudi Arabistan Hac Bakanlığı heyetiyle görüşen Diyanet işleri Başkanımız Erbaş, “Bekleyen 2 milyon 2 bin kardeşimizden 80 bin değil de 100 bin kişiyi götürebilir miyiz? Bunların görüşmelerini yaptık. İnşallah talep ettiğimiz artı rakamı alırsak, 100 bine yakın adayımız hacca gidecek, alamazsak 80 bin.” Dediğini bu sebeple hacı adaylarını kayıtlarını zamanında yaptırması gerektiğini sözlerine ekledi.
Güzelbulut: “Kurada adı çıkanlar, 2-11 Ocak 2019’da “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgesini internet ortamından, Acentamızdan veya müftülüklerden alarak, kayıtlarını yaptırabilecekler hac Kayıt belgelerini alırken Acenta veya Diyanet seçeneklerini işaretleyip konaklama tercihlerini yapacaklardır. Hac ücretleri Diyanet İşleri Başkanlı hesaplarına yatırılacak olup Acentalara kayıt yaptıranlar Acenta ismini not bölümüne yazdıracaklardır Örnek Açıklamaya: “Güzelbulut Turizm “ diye şirket ismini yazdırmaları gerekiyor.
Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 17-25 Ocak 2019’da dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.
Diyanet İşleri Başkanlığı, 2007-2019’da kayıt yaptırıp da daha önce hiç hacca gitmemiş şehit anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşlerinden müracaat edenleri kurasız hacca götürecek.
Daha geniş bilgi almak isteyenler için Trabzon bulvar Müftülük yanındaki Hac ve Umre kayıt büromuz hafta sonu da hizmet verecektir” dedi.