2. Yaz Okulu, 2. Yaz coşkusu

2. Yaz Okulu, 2. Yaz coşkusu

Dünyanın en yaygın kronik hastalıklarından biri olan diş ve diş eti hastalıkları çeşitli koruyucu uygulamalar ile önlenebilmektedir. Araştırmalar diş ve diş eti hastalıklarının önlenmesinde bireysel, profesyonel ve toplumsal projelerin etkili olduğunu göstermektedir.

Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü bu bilinçle, koruyucu ağız diş sağlığı uygulamaları kapsamında Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin desteği ile 2-8 Ağustos 2015 tarihleri arasında bir eğitim uygulama programı planlamıştır. Bu eğitim uygulama programında, sağlık eğitimi alan öğrencilerin mezuniyet öncesinde koruyucu hekimlik felsefesi ile tanışmaları, farklı yaş gruplarında değişik risk gruplarının sorunlarının yerinde incelenmesi, iletişimin öğretilmesi, koruyucu hekimlik açısından bireylerin değerlendirilerek, farklı yöntemlerle diş ve diş eti hastalıkları açısından korunmasının sağlanması amaçlanmıştır.

Geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Yaz Okulu çalışmamızda bu yıl ilk kez yurt dışından ( İsveç Malmö Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi) öğrenci katılımı olacaktır. Türkiye’nin değişik üniversitelerinden gelen diş hekimliği fakültesi öğrencileri, sağlık yüksekokulu ebelik-hemşirelik öğrencileri ve personelimizin eğitimi Prof. Dr. Ç. Türksel DÜLGERGİL tarafından verilecek teorik eğitim ile başlayacaktır. 5 gün boyunca devam edecek eğitim programının pratik bölümünde TürkoğluUzun Söğüt Köyü, Abdulhamithan ASM, Yavuz Selim ASM, Özel Sevinç Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Okulu, Çadırkent ve Huzurevinde; gezici diş tarama aracı ile çeşitli koruyucu uygulamalar, eğitim ve diş tedavileri yapılacaktır.

halk sağlığı (2)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co