2. Kitap Fuarı

2. Kitap Fuarı

Kitap Fuarı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 2. Kitap fuarını 20-29 Kasım 2015 tarihleri arasında KAFUM Fuar merkezinde : son bilgilere göre 128 yayın evinin katılması ile açıyor..

Kitap Fuarı çok önemli !..

Kahramanmaraşlı okumalı yazmalı, kitap okumalı !..

Bedava kitap baldan tatlı mı ?

Bedava kitap zehirden daha mı ? zehir ?.. evet bedava kitap zehir gibi !..

Bedava verilen, gazete, dergi, kitap, bilginin hiçbir önemi yoktur.. adı üstünde bedava olduğu için hiçbir değeri yoktur.. böyle olunca da çöpe gidiyor..

Gazetecilik mesleğimizin bize verdiği tecrübeye göre : bir kuruşta olsa herkes parası ile bir kitap almalıdır..

10-20 TL veya 50-100 TL olmasın, kitapların fiyatı 1 TL olsun, 2 TL: olsun, 5 TL olsun ama parası ile olsun ki,  onu alan : “bu ben, bu benim ! ben  buna para verdim , diyerek o kitaba sahip çıkıp mutlaka okusun !..

Kültür – Edebiyat- Tarih çok önemli.. Doğru bilgileri doğru kaynaktan öğrenmek gerekir..

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un önümüzdeki günlerde kitap fuarı ile alakalı bir basın toplantısı düzen yelecek.. belki orada çok güzel bilgiler verecektir..

Ancak benim buradan bir teklifim var: Malatya, Kayseri- Sivas, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Kilis, Hatay, Osmaniye, Adana  illeri ve ilçe belediyeleri ile temasa geçerek: Bu bölgelerde yaşayan , Yazar, Şair, Gazeteci, gönül ve kültür adamlarını belediye otobüsleri ile ilimize davet ederek onlarında kitap fuarına katılmalarını sağlamamız gerekir..

Biz 2. Fuarımızda bunu mutlaka yapmamız gerekir..

Böylece: Kahramanmaraş Kitap Fuarının 2. Bölgesel hale gelmiş olur..

Gelen konuklarımıza: Yeşil Vadi, Çamlıca, Tarihi konaklarımıza da fiks menü mütevazi bir yemek ikramı ile onları Şehrimizden mutlu olarak evlerine göndermemiz gerekir..

Zaman çok az kaldı..

20-21 Kasım Cumartesi- Pazar

28-29 Kasım 2015 Cumartesi ve Pazar günleri  bölge şair ve yazarlarımız, gazetecileri ilimizde ağırlamamız gerekir..

Şehrimizin tarihi konaklarını gezdirip, dondurmasını biberini, tarhanamızı ikram ederek, onları geldikleri yere geri göndermemiz gerekir..

İlimizdeki ve ilçelerimizde ki tüm liselerin öğrencilerini kitap fuarına mutlaka getirmemiz gerekir.. Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanlığı bugünden liselere göre 10 günlük projesini yapması gerekir diye düşünüyorum..

Halka mal olmayan : her etkinlik bir süre sonra yok olmaya mahkumdur.. Biz kitap fuarını öncelikle Kahramanmaraş halkına sonra bölge halkına – yazarına, gönül adamına mal edersek yıllarca devam eder gider..

Buradan anne ve babalara sesleniyorum: Çocuklarınızın cebine 10-20 TL veya bir harçlık koyun bir iki kendi gönlüne göre kitap alsın ! çocuklarımız bu kitap benim desin ve okusun o kitap’a sahip çıksın !..

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç ve tüm ilçe belediye başkanlarımıza sesleniyorum: 2016 yılı için 3. Kitap fuarı için , Kahramanmaraşlı şair ve yazarların kitaplarından her belediyemiz hiç olmazsa 5 ayrı yazarın kitabını bastırsın, sponsor olsun, belediye yayını olarak çıkarsın ki 3. Kitap Fuarımızda 7 güzel adamın şehrinde yeni şair yazar ve edebiyatçılarımız ortaya çıksın !..

Kitap bastırmak kolay bir iş değildir..

İkincisi: 7 güzel adamın şehrinde, mahalli yazar ve şairlerin kitaplarının satıldığı , yani bir yabancı geldiği zaman tüm kitapları bir arada bulacağı bir yer yoktur.. Büyükşehir Belediyemiz mahalli yazarlarımızın kitaplarının satıldığı bir kültür evi açmalıdır..

Kahramanmaraş’la alakalı bugüne kadar ne kadar kitap çıktı ise : Tamamını yeni baskıları yapılarak burada kitap meraklıları ile buluşması gerekir diye düşünüyorum..

Kahramanmaraşlı okumalı, yazmalı, kitabı , gazeteyi, dergiyi, okumalı yazmalı, her evde bir kütüphane kurulmalı bu sebeple de Kahramanmaraşlı şair ve yazarların kitaplarının basılması çok önemli..

Gazeteci- Yazar olarak bugüne kadar 5 kitabı yayınlanan biri olarak işin doğrusu ben kitap fuarına çok önem veriyorum…

Kültür adına çok önemli bir faaliyet bu sebeple bu kitap fuarına hep beraber sahip çıkmamız gerekiyor.. açılışa özellikle sivil toplum kuruluşları yönetimleri ile katılarak muhteşem bir açılış yapmalıyız..

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı , tüm belediye ve özel halk otobüslerini fuar süresince güzergahını değiştirerek Fuar uğratarak gideceği yere götürerek, böylece Fuara ulaşımı kolaylaştırması gerekir..

Aslında bu konuları oturup konuşmak gerekir, bir çalıştayda buna yapmak gerekir diyorum. Bizden söylemesi diyerek ..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co