18 YIL OLDU

18 YIL OLDU

Türk siyasetinin ve milliyetçi hareketin lideri  hayata gözlerini yumalı 18 yıl oldu.  4 Nisan tarihi idi. Arkadaşlar beni aradı Hocam başbuğ vefat etmiş dediler.  O gün Ülkü ocağında toplandık. Haberleri takip ettik. Tam 18 yıl olmuş.

Türkeş  27 Mayıs 1960   ihtilalında radyodan ihtilalın  anonsunu yapan ,ihtilal bildirisini okuyan  asker. Kendisi Albay.

Biz o zamanlar küçüktük. Babam anlatırdı. Oğlum Türkeş ihtilal yaptı. Menderesin asılamasına sebep oldu derdi. Zaman içinde  ihtilal ile ilgili kitaplar okudukça Türkeş’in bu ihtilalın kanla bitmesine engel olmak istediğini , ihtilalı yapanların  yanlışlarını eleştirdiğini okudum. Bu yüzden de kendisi ve arkadaşlarını dışladıklarını öğrendim. Hatta Hindistan’a sürgün edildiğini  öğrendim.

Ama o gün iletişim araçları,basın ve yayın güçlü olmadığından,daha doğrusu  birilerinin tekelinde olan  medya  Türkeş’in katıl olduğunu o günün nesillerine inandırdılar.Sanki Menderes ve arkadaşlarını Türkeş asmış gibi empoze ettiler. Defalarca Rahmetli babama bu konuda Türkeş sadece emir komuta içinde ihtilalın bildirisini okumakla görevlendirilmiştir dememize rağmen inanmadılar. Halen de o anonsu duyanlar ihtilalı Türkeş’in yaptığına inanırlar.

Ben okuduklarımdan buna inanmadım. Zaten sürgüne gönderilmesi bunun ispatı değil midir.Keza Türkeş sürgünde iken kendisini sürgüne gönderen ihtilalın komutanlarına mektuplar yazmış ve yargılanmakta olan zamanın başbakanı Rahmetli  Adnan Menderesin asılmamasını istemiştir. Ne yazık ki ihtilalı yapanlar bunu kafalarına koyduklarından Adnan Menderes ve iki bakanı astılar.

Ben Türkeş’in bu anlamda  suçsuz olduğu kanaatindeyim. Halen o günü yaşayanlardan sağ olanlar ,ihtilalı Türkeş yaptı zannediyorlar. İhtilalı yapan adam sürgüne gönderilir mi ?

Evet 4 Nisan 1997 de vefat eden Türkeş’le ülke için,millet için devlet için düşüncelerimiz aynı idi. Onun işaretleri bizi iman hareketine yönlendirdi.

Ben  konferanslarına ve özel sohbetlerine katıldım. Hiçbir zaman gençliğe olumsuz  bir konuşma yapmadı. Beni  en çok etkileyen sözlerinden biride “….Bizim hakiki davamız Hıradan doğan güneşin davsıdır.”  Olmuştur.

Gençlik yıllarımızı,ömrümüzün en güzel yıllarını memleket davasına adamıştık. Keza pişman değilim. Ben hep şunu düşündüm.Benden sonra  çocuklarıma güzel bir memleket bırakmak idealinde idim. Ben ülkücülüğü kuru bir particilik olarak görmedim. Zaten Türkeş de öyle düşünüyordu.

Bir çok arkadaşlarımız  hain kurşunlarla şehit edildiler. Bu vatanın tertemiz evlatlarını toprağa verdik. Ama  1970 ve 1980 yılları arasında  sol -sağ çatışması  bir organize olduğunu  sonradan anladık . İhtilalı yapanlar ve yaptıranlar neticede bu süreç de 5 bine yakın genci toprağın kara bağrına  koydular. İhtilal sonrası da bir sağdan bir soldan astılar.

Neticede bir Müslüman Türk çocuğu olarak dertliyim. Türkeşin vefatı gününde  sizlerle bir parçacık paylaşmak istedim.

4 Nisan 1997 de hakkın rahmetine  kavuşan Türkeşin cenazesi için 8 Nisan 1997 de Ankara’ya gittik. Yüz binlerin katıldığı cenaze merasiminde Ankara ALLAHU EKBER nidaları ile inledi. Hava soğuk ve karlı idi. Göz yaşları  yerlere düşmüyordu.

Türkeşi rahmetle yad ediyorum. Ama onun  bıraktığı mirası  hakkı ile yerine getirmeyenlere sitem ediyorum. Karanlıklara gömülmüş ruhların bu ülkeye fayda vermeyeceğine inanıyorum. Şimdi  herkes milletvekili olma sevdasında. Koskoca bir mücadele  derin yapıların ve paralel devletin vicdanına teslim edilmiş  görüyorum. Daha söylenecek çok şey var ama. Milletin  sözü her sözden önemli
Hep bunu bildik bunu söyledik.  vatan,millet,bayrak ve devlet. Bu dördü olmadan  bize hayat yok.. Bu vatan için kanını toprağa akıtan tüm  ecdadımızı  rahmet , minnet ve  dua ile yad ediyorum

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co