18 MART  ÇANAKKALE  DENİZ  ZAFERİ

18 MART  ÇANAKKALE  DENİZ  ZAFERİ

Çanakkale Deniz zaferinin  100. Yıl dönümündeyiz . Milletimizin tarih boyunca  kazandığı en parlak  zaferlerden  biridir.  Belki de en önemlisidir.  En büyük kahramanlıkların  ortaya konduğu zafer.   Çanakkale Deniz  savaşları, tarihten silinmek  istenen bir milletin pervasızca canını ortaya koyduğu bir savaştır.  Türk milleti vatanını ve mevcudiyetini canını ortaya koyarak kazanmıştır.. İnsanlık tarihi için de ibret alınması  gereken  önemli bir hadisedir.

Milletimizin ortaya koyduğu bu destan neticesinde  yeni bir tarih yazılmıştır.

Çanakkale   deniz zaferi, sadece geçmişimize ait bir başarı olarak değil,bugün güçlü bir şekilde sürdürmekte olduğumuz medeniyet yürüyüşümüzün de ilham kaynağı olmuştur.

Bu zafer , hem kurtuluş savaşının yapılabilmesi,hem de bağımsız Türkiye  Cumhuriyetinin  kuruluşu  için bir meşale  olmuştur.

Çanakkale Deniz zaferinin arkasında koskoca bir milletin ruhu vardır. İman ruhu vardır. Anadolu’nun  her tarafından toplanan vatan evlatları “Çanakkale Geçilmez ” dedi. Çünkü Çanakkale geçilseydi,Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulamayacaktı. Ve Çanakkale geçilemedi.

Bu şehitlerimizin içinde öyle fedakar yiğitler vardı ki hikayelerini dinlediğinizde gözlerinizdeki yaşları tutamazsınız. Bunlardan biride  Maraşlı Hüseyin . Bu şehidimizin hikayesini değerli eğitimci Abdulhakim  Eren  bey bir Çanakkale Programı  hazırlık  toplantısında anlatmıştı. Kaynak olarak da   17 Mart 2013 Pazar günkü Hürriyet Gazetesini göstermişti. Sağ olsun o gazete kupürünü  bize de ulaştırdı. Bende okuyucularımızın istifadesine sunmayı  düşündüm. Abdulhakim Beyin duyarlılığı taktire şayandır. Buradan teşekkür etmek istiyorum.

Kısaca Şehit Maraşlı Hüseyin’in  6 kurşunlu hikayesi şöyleymiş: Araştırmacı  Mehmet Havuş Çanakkale Deniz savaşları ile ilgili araştırma yaparken    Çanakkale  ve Antep de savaşıp şehit düşen  Maraşlı Hüseyin’in  mektubunu bulmuş.Mektup bir dosyanın içinde. Kanlı olan Mektupta bir tutam  saç ve Maraşlı Hüseyin’in bunları son nefesinde teslim ettiğini anlatan  komutanı Aslan beyin mektubu çıkmış.  MARAŞLI HÜSEYİNİN  HİKAYESİNİ  KOMUTAN ASLAN BEY ŞÖYLE  ANLATIYOR : “Nişanlısının  saçından bir bukle   kesip ,her yanı yangınlar içindeki vatanı için savaşmaya  Çanakkale’ye  gitti Maraşlı Hüseyin. Çanakkale de aylarca göğüs göğüse  süren savaşlardan sağlam kaldı Hüseyin. Savaş bitip  devleti teslim olduğunda  düşmanlara, oda evine gönderildi.Her yer işgal altında idi.Yıllardır hasretti nişanlısına ama vatanı işgal altında iken evlenemezdi.Vatanı olmayanın evi de olmazdı. Hemen Maraş’ın kurtuluşu için direnişçilere katıldı. Maraş kurtuldu ama Antep hala düşman çizmesi altında  olduğu haberi geldi. Orası da vatandı ,kurtulmalıydı.

Anası Hüseyini cepheye gönderirken “Oğlum  dayın Rusya da,baban Balkan da ,kardeşin Maraş’ta şehit oldular. Son yongam sensin.Minareden ezan sesi kesilecekse ,camilerin  kandilleri sönecekse  sütüm sana haram olsun. Öl de köye dönme.Nişanlın Emu  için merak etme.Harbi kazanırda dönersen Emu’ya kavuşursun.Harpten kaçar gelirsen İşallah  Emu’yu ölmüş mezarda  görürsün.Haydi yolun açık olsun oğlum.” Diyerek cepheye göndermiş. Antep savaşının  en şiddetli günlerinden birinde düşmanın 6 kurşunu girdi Hüseyin’in göğsüne . Son nefesinde Komutanı Kilisli Aslan Beye koynundaki  zarfı verdi. Tek dileği nişanlısının  saçı ile birlikte gömülmekti. Oda olmadı.  Antep savaşında  6 kurşunla şehit olana kadar nişanlısı Emu’nun  saçını ve ona yazdığı mektubu  koynunda taşıdı Hüseyin. O saç onun vatan ve bağımsızlık  aşkıydı. Bu nesil vatanından başka aşk tanımadı.” Diye anlatıyor Maraşlı Hüseyin’in hikayesini Komutan Aslan bey…

Bu topraklar vatan olurken ,çok canlar toprağa can oldu.

Bu topraklar,Şehitlerin kanları ile harç yapıldı vatan oldu.

Üstünde yaşayanlar kadar altında yatan şehitlerim var

Bir volkan gibi kaynayan  içimde  ümitlerim var.

Şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle  yad ediyorum . Dualarımız onlarla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co