Çitil, “14 Haziran’da kan bağışı yapın”

Çitil, “14 Haziran’da kan bağışı yapın”

KAHRAMANMARAŞ- İl Sağlık Müdürü Dr. İlker Çitil: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 14 Haziran “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu önemli gün, gönüllü kan bağışının öneminin pekiştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacı açısından oldukça önemlidir.

Dr.M.İlker Çitil : Amaç sadece yeni kan bağışçılarının kazanılmasını sağlamak değil, kanlarını hiçbir karşılık beklemeden, sadece hayat kurtardıklarının bilinciyle gönüllü bağışlayan bireyleri kutlamak ve onurlandırmaktır.

Çitil: Kan üretilmeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır, acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Kan vermenin sağlıklı bireylere herhangi bir zararı olmadığı gibi birçokta faydası bulunmaktadır.

Kan bağışı hem toplumsal hem kişisel açıdan çok önemlidir. Ülkemizde yaklaşık her yıl iki milyona yakın kişinin kana ihtiyacı olmaktadır. Bu ihtiyaç çoğunlukla hasta yakınlarından acil durumda sağlanabilmektedir.

Dr. Çitil: 18-65 yaş arası sağlıklı olan bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan kişiler kan bağışlayabilirler. Sağlıklı kişilerin yılda yaklaşık 2 kez kan bağışı yapmasıyla ülkenin kan ihtiyacı karşılanabilmektedir Bizi yalnız bırakmayan tüm gönüllülerimize, ihtiyaç sahipleri adına teşekkür ederiz,” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co