13. İmam Hatipliler Kurultayı yapıldı..

13. İmam Hatipliler Kurultayı yapıldı..

onder

13. İmam Hatipliler Kurultayı yapıldı..

 

BEKİR DOĞAN

KAHRAMANMARAŞ/ 13. İmam Hatipliler Kurultayı Kahramanmaraş’ta yapıldı.  Kurultaya çok büyük katılım oldu.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, “Eğer bir dernek, cemaat veya topluluk şeffaf değilse, kapalı kutu işliyor ve kapısı başkalarına açık değilse topladığı zekattan yardımdan kimseye hesap verme ihtiyacı hissetmiyorsa orada sıkıntı vardır, dedi.

Şekerdere de Mehmet Akif Kültür Merkezinde düzenlenen 13. İmam Hatipliler Kurultayına İstiklal Marşının okunması, Kur’an-ı Kerim okunması ile başladı.

Protokol konuşmaları bölümünde  ,  Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, “Eğer bir dernek, cemaat veya topluluk şeffaf değilse, kapalı kutu işliyor ve kapısı başkalarına açık değilse topladığı zekattan yardımdan kimseye hesap verme ihtiyacı hissetmiyorsa orada sıkıntı vardır.” dedi.

onder3

Erdoğan, Kahramanmaraş’ta 13’üncü İmam Hatipliler Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, geçmişte imam hatip öğrencilerinin çok sıkıntılar çektiğini söyledi.

Türkiye’de özellikle son 15 yılda önemli gelişmelerin yaşandığını ifade eden Erdoğan, ülkenin gelişimine paralel olarak her bireyin kendisini yetiştirmesi gerektiğini anlattı.

Türkiye’de imam hatiplerin kurulduğu dönemde vatandaş tarafından yapıldığını vurgulayan Erdoğan, söz konusu dönemde ülkenin milli gelirlerinin 1-2 bin dolar civarında olduğunu anımsattı. O dönem milletin kısıtlı imkanlarla bu kadar cami ve imam hatip okulu yaptığını, bugün imam hatipleri ve camileri büyük oranda devletin ya da belediyelerin inşa ettiğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bizim okul aile birliklerimiz neden mali sıkıntı çekiyor. Maddi durumsa 15 yıl öncesine göre satın alma gücü yaklaşık 2 kat arttı, daha iyi şartlara sahibiz. Her şeyi devletten beklemeyeceğiz. Devlet elbette imkanları arttığı oranda bu ihtiyaçları gideriyor, giderecektir. Biz imam hatipler derneğiysek imam hatiplerdeki eksiklerin giderilmesi için daha fazla çalışacağız, daha organize olacağız. Bu alanda biz hükümetin de siyasetin de önünde gitmeliyiz. Okullarımıza hak ettiği değerleri vermeli, hak ettiği ölçüde sahip çıkmalıyız.”

onder4

İmam hatip okullarına yönelik eleştirilerin zaman zaman gündeme geldiğine değinen Erdoğan, “İmam hatip okulları daha güzel yapılıyor, onlara öğle yemeği veriyorsunuz, onlara fazladan burs veriyorsunuz gibi konular oldu. Bunun cevabı net; Bunu devlet yapmıyor, bunu halk yapıyor, o okulların mezunları yapıyor, bunların derneği, vakfı yapıyor. Daha iddialı olmak için daha kaliteli ve uluslar arası boyutta işler yapmalıyız.” ifadesini kullandı.

Bilal Erdoğan, daha fazla öğrencinin imam hatip okullarını tercih etmesi için gayret gösterilmesi gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bütün STK’larımızın, topluluklarımızın ve cemaatlerimizin birlikte çalışmasını, birbirlerine kapalı değil açık olmasını önemli buluyorum. Şu konuda açık olmanın zamanı geldi, eğer bir dernek, cemaat veya topluluk şeffaf değilse, kapalı kutu işliyor ve kapısı başkalarına açık değilse topladığı zekattan yardımdan kimseye hesap verme ihtiyacı hissetmiyorsa orada sıkıntı vardır. Bu ne İslami ne ahlakidir, bunu artık bitirmek zorundayız. Bizim işleyişimizde ve sosyal hayatımızda artık buna son vermek zorundayız. Şeffaflık çok önemli, kapılarımızı diğer cemiyet ve derneklere, cemaatlere açık tutmalıyız. Toplumumuza hesap vermemiz çok önemli.”

onder2

“İmam hatip okulları arttı”

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de imam hatiplerin geçmişten beri gelen mağduriyetlerini gidermeye çalıştıklarını söyledi.

İmam hatip okullarının yıllarca zor şartlar altında eğitim faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Erdem, öğrencilerin AK Parti iktidarı ile umutlandığını vurguladı.

Türkiye’de imam hatip okullarının sayısının arttığını vurgulayan Erdem, “Şu anda 1392 Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2 bin 757 imam hatip ortaokulu bulunuyor. Hızla oran yükseliyor. Geçen yıl genel orta öğretimde yüzde 14, ortaokul olarak da yüzde 11 oranına imam hatipliler ulaştı. Bu oranları artırmaya yönelik gayretlerimiz sürüyor.” dedi.

Önder İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu ise dernek olarak bu yıl “istikamet” temasını işleyeceklerini ifade etti.

Kurumsallaşma ve gençlik yapılanmasına önem verdiklerine değinen Bekiroğlu, “Bu yıl birkaç alana yoğunlaşacağız. Bu alanlar, hanım çalışmaları, sportif faaliyetler, üye çalışmaları, imam hatip modelinin yurt dışında yaygınlaştırılması çalışması yapacağız. Makul ve nitelikli bir model için çalışacağız. En önemlisi kılcal damarlara inecek şekilde gençlik çalışması yapacağız. İstikamet üzerine hazırladığımız manifestomuzu 15 Temmuz Darbe girişimi anısına kamuoyuna takdim edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Kurutlaya, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Erkoç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Mahir Ünal ve Celalettin Güvenç ile derneğin Türkiye’nin farklı illerinden gelen şube başkanları ve temsilcileri de katıldı.

  1. İmam Hatipliler Kurultayı Sona Erdi

Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından Kahramanmaraş’ta düzenlenen 13. İmam Hatipler Kurultayı 3. Gün  oturumlarının ardından sona erdi.

Mehmet Akif Kültür Merkezindeki Türkiye’nin çeşitli yerlerinden İmam Hatip mezunlarının katıldığı programda, ikinci günü oturumları düzenlendi.

Önder İmam Hatipliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Demet Tezcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş’ta bu kurultayı yapmaktan mutlu olduklarını dile getirdi.

Kurultayın son oturumlarını yaptıklarını, katılımdan da memnun olduklarını belirten Tezcan, “Önder yürüyüşü 1958’lerden bu tarafa çok uzun soluklu bir yürüyüş ve bu yürüyüşte yer almaktan hepimiz onur duyuyoruz.” dedi.

uzun soluklu yürüyüşleri gerçekleştirmek için bu seneki temanın “İstikamet Üzere” olduğunu kaydeden Tezcan, “Tüm topluma, tüm gençliğe istikamet üzere yürüyüşün manifestosu dün çok güzel bir şekilde genel başkanımız tarafından okundu. Arzumuz, hedefimiz istikamet üzere yürüyen bir toplum, bir nesil, bir gençlik yetişmesi, ülkesine, vatanına, milletine, manevi değerlerine sahip bir gençliğin yetişmesi. Tüm gayretlerimiz, çabalarımız bu yönde.” diye konuştu.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co