12 Şubat’ın 96. Yılında

12 Şubat’ın 96. Yılında

12 ŞUBAT’IN 96. YILINDA

Bu hafta Kahramanmaraş’ımız için önemli bir hafta, 12 Şubat Kurtuluş bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım. Sağlıklı ve sıhhatli nice yıllara.

Tabi birkaç yıldır sessiz geçirmekte diye yazılar yazıyordum. Yine sessiz bir 12 şubat Kurtuluş etkinlikleri haftasındayız. Benim sessizlik sanırım yanlış anlaşmış ki, sadece etkinlik günü olan 12 şubat çok sesli geçirmeye başladı. Hee bir müjde ile de başlayayım yazıma aksilik olmaz ise Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU katılacak etkinliklerimize. Yörüklerin beyi geliyor yani edeler diyarına…

Yazılarımdaki sessiz geçmesi maksadı; milli kıyafetli çetelerimiz sokaklarda kurtuluş sevinçlerini bir hafta hatta bir ay öncesinden kutlaması,  diğer illerin çeteleri, efelerinin davet edilerek ağırlanması ve sokaklar da kuru sıkı ve barut sıkılarak kutlanılması idi. Silah bizim kültümüzde çok değerlidir. Etrafımızda şu an susmayan önümüzdeki günlerde bizlerinde kulaklarını çınlatabilecek bir ses, alışmamız gerek. Ne demiş atalar, at, avrat, silah.

İşte bu kurtuluş bayramı öncesinde başlayan bu patırdı gürültü sevinçi bir tür gaz alma idi.  Daha önceki seneler de 1 ay önce den başlardı, çete elbiseli delikanlılar, yiğitler davulla birlikte sokak sokak, cadde cadde  esnafı, işyeri sahiplerini ziyaret ederlerdi. İşyerleri sahipleri reyonlarını Kurtuluşa özgü simgelerle süslerlerdi.  Dev bayraklar asılarak kurtuluş bayramımızı kutlarlardı. Hatta esnaf odaları ve bazı işyeri sahipleri çetelere ücretsiz olarak ikramda bulunurlardı. 12 Şubat Kurtuluş Bayramı için yakın ve uzak köylerdeki insanlarımız şehrimize bayramı seyretmek için akın akın koşarlardı. Şimdi ise programın ağırlığı resmi protokole yapılan gösteriler ile geçiştiriliyor. Halkı salonlara çekmeye çalışıyoruz, o da olmuyor katılım düşük kalıyor, ancak konserlere rağbet iyi onda da gelenlere bir ruh verilemiyor idi. Bu sene 11 şubat akşamındaki Ömer KARAOĞLU’nun konserini tavsiye edebilirim. Çok program değil etkili akılda kalan  ders çıkartacağımız programlar olması gerek diye gecen yıllarda yazmış idim. Bu sene Büyükşehir belediyemiz çok güzel etkinlikler yapmış az ve öz proğramlar yapmış tebrik ediyorum… Gecen yıllarda ki gibi parasını verip o gece olan olaydan dolayı iptal edilmesi gibi konserler bu sene yok… tebrik ediyorum duyarlılıkları için….

Büyükşehir olarak ikincisini kutlayacağız, inşallah daha da güzel olacak. programlardan kısa kısa bahsedeyim. Cuma gününden tüm resmi kurumların Türk bayrağı ile süslenmesi başlayacak olan 1 haftalık programlardan önemli gördüklerim; (diğerlerini büyükşehir belediye internet sitesinden takip edebilirsiniz.)

7 Şubat 2016 Pazar günü 11.30’da Bisiklet Yarışması, Ceyhan Köprüsü’nden başlayıp Maraş Kalesi önünde son bulacak.

Saat 14.00’te bu yıl ikincisi düzenlenecek Kurtuluş Koşusu da Ceyhan Köprüsü’nden başlayıp, Maraş Kalesi’nde son bulacak,

 

Saat 19:00 da Milli Mücadelede Maraş konulu konferans, Araştırmacı Yazar Mustafa ARMAĞAN’ın anlatımıyla, Necip Fazıl KISAKÜREK Kültür Merkezinde,

8 Şubat 2016 Pazartesi günü saat 10.00’da Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde Kahramanmaraş Fotoğrafları Sergisi açılacak.

Saat 13.30’da Valilik önünde oluşturulacak kortej Atatürk Meydanına

kadar yürüyecek.

Saat 14.00’te Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Resim Sergisi ve Konser gerçekleştirilecek.

Saat 19.00’da Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. D r. Refik Turan’ın Maraş Tarihi ve Kurtuluş Destanı konulu konferans gerçekleştirilecek.

9 Şubat 2016 Salı günü saat 9.00’da Batıpark Spor Salonu’nda Kurtuluş Güreş Turnuvası başlayacak.

Saat 14.00’te Atatürk Meydanı’nda Halk Oyunları Gösterisi sergilenecek.

Saat 19.00’da Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde ‘Deli Bahar’ isimli Tiyatro Gösterisi sahnelenecek.

10 Şubat 2016 Çarşamba günü saat  13.30’da Uzunoluk Caddesi’nde Sütçü İmam Oalyının canlandırılması ve süt ikramı yapılacak.

11 Şubat 2016 Perşembe günü saat 09.30’da Atatürk Meydanı’nda çelenklerin sunumu, akabinde Sütçü İmam’ın Kabri ile Eski ve Yeni Şehitlikler ziyaret edilecek.

Saat 10.30’da Ulucamii’de Mevlid-i Şerif ve Hatim Duası okutulacak.

Saat 12.00’de Etli Pilav ve Ayran İkramı Ulucami’de gerçekleştirilecek.

Saat 12.30’da Kaleye Hücum ve Temsili olarak Bayrak Olayı canlandırılacak.

Saat 18.30’da Valilik Meydanı’nda Büyükşehir Belediyesi Mehteran

Gösterisi sunulacak.

Saat 19.00’da Abdal Halil Ağa, Sütçü İmam Olayı, Ulucamii’de hutbe

olayı ve Bayrak Olayı, Kaleye hücum ve bayrak asılması olayı Valilik Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

Saat 20.30’da ise Büyükşehir Belediyesi Halk Konseri kapsamında Ömer Karaoğlu sahne alacak ve Havai Fişek Gösterisi sergilenecek.

 

12 Şubat 2016 Cuma günü ise saat 09.00’da Vali, Garnizon komutanı ve

Büyükşehir Belediye Başkanı halkın bayramlarını kutlayacak. Halk oyunları gösterilerinin ardından Şanlı Bayrağımıza İstiklal Madalyası takılması, saygı duruşu e İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalar, Abdal Halil Ağa, Sütçü İmam Olayı, Ulucamii’de Hutbe Olayı, kaleye Hücum ve Bayrak Asılması olayının canlandırılmasının ardından Kurtuluş Yürüyüşü gerçekleştirilecek.

 

Saat 12.00’de Ecdada Vefa 1001 Hatim Merasimi Ulucamii ‘de gerçekleştirilecek.

Saat 19.00’da “Kahramanlık Yolunda Maraş” Belgesel yayını TRT belgesel kanalında yayınlanacak.

Saat 20.00’de ise Aksu Tv’de Milli Mücadelede Maraş konulu Tv programı gerçekleştirilecek.

 

Bu güne kadar kayda değer bir adli olay olmadan kutlanan, Vatandaşlarımızın cadde kenarında coşku ve şevk ile Bayrağımızın geçişini, ardından çetelerimizin geçişini, ardından Türk Askerinin muhteşem geçişini saatlerce bekleyerek izlemek istiyoruz. Yağmur kar soğuk demeden. Bu muhteşem gösterileri izlemekten bizi kimse mahrum etmesin diyor,  Kurtuluş Ruhumuzu kayıp etmeyelim ve ettirmeyelim. Sağlıcakla kalınız. 96. Yılını kutladığımız 12 Şubat Kurtuluş Bayramınız kutlu olsun.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co