12 ŞUBATI YAŞAMAK VE YAŞATMAK

12 ŞUBATI YAŞAMAK VE YAŞATMAK

12 ŞUBATI YAŞAMAK VE YAŞATMAK

Hüseyin ÖZTÜRK

 

12 Şubat, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü. Kahramanmaraşlı bu günüyle ne kadar övünse azdır. Bu vesileyle şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, ruhları şad olsun.

Kahramanlık nedir? Kahramanlık, değerler sistemi içerisinde; yılların birikimiyle oluşan, tarihin derinliklerinden süzülerek gelişen bir karakter yapısıdır. Başka bir ifadeyle kahramanlık, kritik dönemlerde; cesaretin akıl süzgecinden geçirilerek; süratle karar verme, hamle yapma ve sonuç alma becerisidir.

Kahramanlık, öyle bir ruhtur ki, yeri gelir insana pire için yorgan yaktırır, yeri gelir işgalci Fransız’a kafa tutturur, Ermenilerin beklenmedik tavrı karşısında Abdal Halil Ağa olur. Tarihi Uzunoluk hamamından çıkan bacılarına sarkıntılık eden Fransız askerlerinin karşısına Sütçü İmam’ı diker. Ulu Cami imamı Rıdvan Hocaya “Kalede düşman bayrağı dalgalanırken burada Cuma namazı kılmak bize farz değildir” dedirtir.

Kıt imkânlarla Fransız sömürgecilerini kovmak, her kente nasip olamayan bir başarıdır. Kahramanmaraş, bu konuda ilk ve tek örnektir. Peki, durum böyle olduğu halde Kahramanmaraşlı bu başarısının karşılığını Cumhuriyet hükümetlerinden hizmet olarak alabilmiş midir?  Bu soruya olumlu cevap vermeyi her Kahramanmaraşlı ister ama üzülerek ifade etmeliyim ki bu soruya olumlu bir cevap vermek mümkün değildir. Bu da bize Kahramanmaraş’ta sürdürülebilir bir kahramanlığın olmadığını gösteriyor. Bu durumu; başta iktidar partisi olmak üzere; Başbakan Yardımcısı Sayın Veysi Kaynak, sayın milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları, ticaret ve sanayi odası temsilcileri, partilerin il ve ilçe başkanları; içi boş hamaset nutukları atma yerine bir düşünsünler! Kahramanmaraş’a rutinin dışında, kalıcı, işe yaran ne yapılabilir? Hala Şehrin çevre düzeni ve yolları, Göksun yolu tamamlanmış değil. Göksün-Maraş yolu kadar güzergâh değişikliği yapılan, Türkiye’de başka bir yol var mıdır, Bilmiyorum. Osmaniye Gaziantep otobanından Nurdag-Kahramanmaraş uzantısı niye olmasın? Mersin uzantısı oluyorsa bu da olabilir.

Kahramanmaraş’ın önceliklerinden biri de hızlı trenin Kahramanmaraş’tan geçmesidir. Şimdiye kadar bu konuda yapılan çalışmalar bir sonuç vermemiştir. Demek ki yapılan girişimler yetersiz. 1927’de olduğu gibi; hızlı tren Köprü Ağzından ya da söylendiği gibi; Narlı’dan bir hatla bağlanacaksa Kahramanmaraş bunu hak etmiyor.

Kahramanmaraş, kurulduğu günden beri, bir dönem il yönetiminde yer aldığım Ak Parti’ye en büyük desteği veren illerimizin başında gelmektedir. Bu oyun bir değeri yok mudur? Bu konu yeniden ele alınmalı, Hükümet nezdinde gündeme getirilmeli, burada Sayın Başbakan Yardımcımıza büyük görev düşmektedir. Kahramanmaraşlılar, Sayın Kaynak’tan bunu beklemektedir. O zaman, Kahramanmaraş’a olan borcunu ödemiş olur diye düşünüyorum.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co