110 Bilim adamı Eshab-ı Kehf ve Termik Santralleri gezdi

110 Bilim adamı Eshab-ı Kehf ve Termik Santralleri gezdi

Tarihe Zulmün karşısında duran 7 güzel adamın şehri olarak geçen Eshab-ı Kehf  makamı Afşin Türkiye ve Dünya genelinden 110 Bilim adamını ağırladı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 7. Ulusal Analitik Kimya Kongresi için Kahramanmaraş’a gelen bir gurup yabancı öğretim üyesi Kahramanmaraş gezisi kapsamında geldiği Afşin’de Eshab-ı Kehf Külliyesini,Afşin Elbistan B Termik Santralini ve Türkiye Kömür İşletmeleri Kömür Havzasını gezdi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin ev sahipliğinde ilçemize gelen 110 kişilik heyet hem Eshab-ı Kehf’e hem de Termik Santrallere hayran kaldı.

KSÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkan Yardımcısı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Gölcü, Afşin Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr. Mustafa Dolaz Kongre Başkan Yardımcısı Asistan Mustafa Çeşme’nin nezaret ettiği ziyarete Yunanistan’ın Atina National and Kapodistrian Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Antony C.Calokerınos, İngiltere’nin Leicestershire Loughborough Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Vickie McKee, Amerika’nın Youngstown State Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Josef B. Sımeonsson, Macaristan’ın Budapeşte Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Gyula Zaray, Gürcistan’ın Tiflis Üniversitesi Kimya Bölümü Başkanı Prof.Dr. Behzan Chankvetadze ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yavuz Ataman da katıldı.

Her biri Kimya alanında Prof, ve Doçent sıfatıyla Kahramanmaraş’a gelen heyet Eshab-ı Kehf Külliyesi ziyaretinde hayranlıklarını gizleyemediler.

Ziyaret ile ilgili bilgi veren Afşin Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr. Mustafa Dolaz, Bilim adamlarımız özellikle de Afşin’in misafirperverliğinden çok memmun kaldılar.Eshab-ı Kehf’i gezerken maneviyatının yüksekliğinden bahsettiler.Eshab-ı Kehf’te sosyal alanların daha fazla olması gerektiğini belirttiler.Termik Santral sahalarını gezerlerken Bu nimetin kıymetinin bilinmesi gerektiğini belirttiler ve Termik Santrallerden çıkan Baca gazının çevreye verdiği zararlardan dolayı da üzüntülerini belirttiler.Doğal kaynaklardan faydalanılırken İnsan sağlığının da geri plana atılmaması gerektiğini ifade ettiler dedi.

Afşin Eshab-ı Kehf gezisi sonrası Heyete nezaret edenlere Afşin Eshab-ı Kehf’i Koruma ve güzelleştirme Derneği Başkanı Bekir Sıtkı Can tarafından Eshab-ı Kehf’in karakalem çizim tablosu hediye edildi.

Bilim adamları Eshab-ı Kehf,Afşin Elbistan B Termik Santrali ve TKİ Kömür Havzasını gezdikten sonra Afşin’den ayrıldılar.

eshabı kehff (2)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co