11 ayın Sultanı Ramazan

11 ayın Sultanı Ramazan

11 ayın Sultanı Ramazan

Sevgili okurlarım: Bu akşam Teravih Namazı var ! ilk sahura da bu akşam kalkacağız ve Allah nasip ederse yarın Cumartesi günü ilk orucumuzu tutacağız..

Rabbime şükürler olsun : Ramazan’a yetiştir , Allah bizi Ramazan ayına kavuşturdu, darısı seneye inşallah diyorum..

11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayı

Ramazan ayını yaşamak!

Ramazan ayını yaşamak nasıl olur ?

Bircisi : Günah işlememekle Ramazan ayını en güzel şekilde yaşamış oluruz..

Ramazan ayına hürmet etmemiz gerekir: ki buda günah işlememekle olur..

İkinci  defa ailenle birlikte teravih namazına gide biliyor musun ?

Yani oğlum haydin namaza diye biliyor musun ?

Çocukların elinden tutarak Camiiye Teravih Namazına gide biliyor musun ?

Gece sahurda , aile fertleri ile sahur sofrası etrafında toplana biliyor musunuz ?

Tembelliği bırakarak beş vakit namaza bu Ramazan ayında başlaya biliyor musun ?

Sağlığıma zarar !.. diyerek Ramazan ayında Sigarayı bıraka biliyor musun ?

Gece saat 02 00 den akşam saat 20 00 ‘ye kadar içmediğine göre bu sigarayı bıraka bilirsin hem de çok rahat bir şekilde..! haydin bu ramazan ayında Sigarayı bırakalım..

İftar soframda misafir eksik olmasın diyerek: Hısımları, dostları, komşuları iftar sofrasına davet ede biliyor musun ?

Şehrimizde : Suriyeli, muhacir kardeşlerimiz başta olmak üzere : kendi yerli vatandaşımız gerçekten çok fakir ve muhtaç var, Ramazan ayı boyunca, 11 Ayın Sultanı Ramazan bereketini onlara da yaşatmak için Fitre, Zekat, hayır ve hasenatından onlara faydalandıra biliyor musun ?

İftar yemeği: Ballı Börek yedirmek değildir ! iftar yemeği, bir hurma, bir zeytin, bir parça tuz, bir parça ekmek bir bardak su veya varsa zemzem ile de iftar ettire bilirsiniz..

Kuzu çevirmesi yedirmesi ile tuzla iftar ettirmenin arasında sevap bakımından hiçbir fark yoktur, bir tabak çorba da ver seniniz aynı sevabı alırsınız!..

Mesele olan : Ramazan ayı ve bir oruçluya iftar ettirmenin sevabını bilerek bir yakınınızı veya hiç tanımadığınız birini iftar yemeğine davet etmektir..

Birde benim sinir olduğum tipler var ki : Oruç tutmaz,  iftar vaktinden , iftara gelmez, sonra iftar yemeği yiyen oruç tutanları eleştirir “ bilmem ne gibi yiyorlar!” der kenara geçerek oturur, önüne gelen yemekler geri gider ve çöpe dökülür..

Buradan bu yazımı okuyan oruç tutmayanlara sesleniyorum: “ Madem oruç tutmuyorsun, iftar yemeğine de katılma, gelme, geliyorsan da aç gel önüne konan yemekleri ye ki herkes senin oruç tutuğunu sansın !

Geçen yıl bir dostumuz: kendi imkanları ölçüsünde 10 kişilik yemek yaptırmış, kendisi belirlediği 10 kişiyi de iftar yemeğine çağırmış..

Bizler iftardan yarım saat önce gittik, sohbet ettik, 5 kişi gelmedi..  ev sahibimiz telefon açtı, neredesiniz diye geliyoruz dediler..

İftar vaktinden sonra geldiler..

Biz çorbamızı içti, Akşam namazını kıldık, ana yemeği yiyorduk beyefendiler çıka geldiler..

Yemek geldi yemediler: biz akşam yemeğini 1 saat önce yemiştik diyerek yemekleri geri gönderdiler..

Lokanta da 10 kişilik yer ayırtan arkadaşımız ne yapacağını şaşırdı..

Çok kızdı ve sanıyorum 10 kişilik yemek parasını lokantaya ödedi..

Arkadaşımız çok üzüldü, ben iftar yemeği vermek istiyorum, iftara çağırdığım arkadaşlarım oruç tutmuyor, ne nasipsiz bir insanım diye çok üzüldü.. bir oruçluya iftar ettirme sevabı kazanamadım diye çok üzüldü ve her karşılaştığımızda da söyler..

Olabilir: bir rahatsızlığın sebebi ile oruç tutmaya bilirsin , o zaman davet edenlere teşekkür et ve gelme ! ki senin yerine gelen yesin , senin yerine bir başkasını çağırsın işte ben bu tiplere çok kıcık oluyorum..

10 kişilik servis olduğu için arkadaşımız 10 kişilik hesap ödedi.. yemek yiyen ise 5 kişi idik.. bu arkadaşımıza da yazık..!

11 ayın sultanı ramazan ayına : oruç tutsan da tutmasan da saygı göstermek gerek bu saygı da israf etmemekle , günah işlememekle olur..

Oruç tutarak, sevap kazandığımız gibi, iftar yemekleri vererek de sevap kazanmak çok karlı bir işdir..

Hayırlı Ramazanlar diliyorum

İyi günler..

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co