11-13 Haftalık Gebelikte Down Sendromu’na dikkat

11-13 Haftalık Gebelikte Down Sendromu’na dikkat

Kahramanmaraş Özel Hayat Hastanesi Op. Dr. Ahmet Kireçci 11-13 haftalık gebelikte Down Sendromu Tarama testinin önemine dikkat çekti.

Kireçci, Düzenli muayene, sağlıklı bir gebelik süreci için gereklidir. Anne adaylarının muayenesi ve testleri gebe kalmadan önce başlar, gebelik süresince devam eder.

Sağlıklı bir gebelik süreci ve sağlıklı bebek için anne adayı hamile kalmayı istemesinden önce genel sağlık ve üreme sağlığı açısından değerlendirilmedir. Anne adayında tespit edilebilecek anemi(kansızlık), vitamin eksikliği, şeker hastalığı, hipertansiyon, guatr vb hastalıkları tedavi edilmelidir. Üreme sağlığı açısından ise idrar yolu ve genital enfeksiyonlar tedavi edilmeli, myom ve kist var ise tespiti yapılıp gerekli tedaviler verilmelidir.

Anne adayı hamile kaldığını anladıktan sonra ilk olarak, anne rahminde canlı bir gebelik olduğunun tespiti yapılmadır. Muhtemel doğum tarihi son adetin ilk gününe göre hesaplanmaktadır. Bebeğin ultrason ölçümü ile karşılaştırılıp son adet tarihi ile uyumlu olup olmadığı belirlenmelidir.

Bu aşamadan sonra en önemli muayene haftası 11-13. haftalardır. Bebeğin anatomisi incelenir. 20. Gebelik haftasında yapılan anomali ultrasonografisi önemli olmasına rağmen, büyük yapısal anomalisi olan bebekler 12-13 haftalarda tespit edilebilir. Ayrıca zeka geriliğinin sebebi olan Down Sendromu Tarama testi (ikili test) yapılır.

Eğer ikili testi yaptırmamışsanız, 16-18. Haftalarda Down Sendromu Tarama testi (Üçlü test) yapılır.

Detaylı ultrasonografi diğer deyişle anomali taraması gebeliğin 18-23 haftaları arasında yapılan anne karnındaki bebeğin organlarının ayrıntılı olarak görüntülendiği ultrason muayenesidir.

24-28. haftalarda gebelik şekeri olup olmadığına bakmak için 50 gram yükleme testi yapılır. Ayrıca kan uyuşmazlığı varsa anti-D iğnesi yapılır.

Buraya kadar bahsedilen konular tüm gebeler için yapılması gerekli işlemleri kapsamaktadır. Bu aşamadan sonra hastanın riskine, bebeğin gelişimine göre takip özelleştirilmektedir. Herhangi bir risk faktörü içermeyen hastalar 32. Haftaya kadar aylık, daha sonra sonra 2 haftada bir antenatal testler (NST ve Ultrason) ile takip edilmektedir.

Anne adaylarının gebelik istendiği dönemden itibaren ve gebelik süresince düzenli olarak takip yapılmaları, daha güvenli ve daha sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olmalarını sağlar.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co