106 yıl da Sansür’ü kaldıra bildik mi ?

106 yıl da Sansür’ü kaldıra bildik mi ?

106 yıl da sansürü kaldıra bildik mi ?

1908-2014 tam 106 yıl ama halen ülkemizde sansür kalkmış değil, acımazıca devam ediyor..

Kanun Sansüre var

Ekonomi Sansürü var

Ahbap –dost sansürü var..

Çevre sansürü var..

Türkiye de de 106 yıldan beri sansür devam ediyor…

Her yıl 24 Temmuz’da kutlanan Gazeteciler ve Basın Bayramı ile birlikte bu yıl “Basından Sansürün Kaldırılışının yıl dönümü ”  bu yıl ise 106. Yıldönümünü kutluyoruz. 24 Temmuz 1908 ‘de II. Meşrutiyetin ilan edilmesi ve Kanun-i Esasi’nin yeniden yürürlüğe girmesinin ardından 1876’da çıkarılmış olan “Sansür Kararnamesi” kaldırılmıştı. Bu karar ile 24 Temmuz gününden itibaren gazeteler sansür memurları tarafından incelenmeden çıkarılabilecekti. Gazetecilerin ve basının özgürlüğünü ilan eden ve Ahmet Cevdet ile Mihran Efendiler’in “Gazeteler hürdür; Basın özgürdür” sözleriyle önem atfettikleri bu gün 1946’da Gazeteciler Cemiyeti kurulduğunda Falih Rıfkı Atay’ın önerisi ile “Türk Basınından Sansürün Kaldırılması ve Basın Bayramı” olarak ilan edilmişti. 24 Temmuz 1946’dan günümüze ise 24 Temmuz geleneksel “Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Çok özet olarak verdiğim tarihi gerçekten sonara gazetecilik hayatım boyunca bugüne kadar yazmak isteyip de o gün için: Kanuni sansüre, ekonomik sansüre veya ahbap – dost sansürüne takılan ama yazılması gereken konuları bir kitapta toplayarak, “ Basın da Sansür” diye bir kitap yazdım..

24 Temmuz 2014 Perşembe gününde başlayarak piyasaya çıkacak olan kitap, yakın tarihimize ve ülkemiz gerçeklerine ışık tutan bir eser oldu..

Kahramanmaraş’ta yazılması gereken dağlar kadar konu var, az biraz zülfi yare dokunduğumuzda hemen “Sansüre uğruyoruz” uyarı alıyoruz..

Bir dostumuz diyor ki : Ya sana ne Maraş’tan işine bak , düşman toplama !..Para kazan !

O zaman gazeteci olamıyorsun ! gazeteci olmanın da bir anlamı kalmıyor !..

Bir örnek vermek istiyorum:

Gaziantep ile aramızdaki fark: Gaziantep Büyükşehir belediye eski başkanı  Asım Güzelbey danışman olarak: Burhan Özfatura, Hasan Celal Güzel, Celal Doğan gibi isimleri etrafında topluyor, Mustafa Poyraz ise : bir ev hanımını yanına alıyor.. nasıl yemek yapılır onu danışacak her halde.. 11 yılımızı yedi gitti..

Gaziantep’in geldiği nokta ortada, bizim geldiğimiz nokta ordada. Bunu yazdığın zaman herkes bir yerden üzerine geliyor.. Şu anda bu yazımı okuyup hoplayanları görür  gibiyim..

Belediye başkanlarımız alınmasın, küsmesin nerede hata yaptık diye düşünsünler !..

Bugün bakıyorum: deve dişi gibi danışman ile çalışması gereken belediye başkanlarımız, maalesef üzülerek belirtiyorum: Siçim de yanında takla atanları yanlarına danışman olarak alıp yanına oturtuyorlar.. “Maraş köyü “ hizmet beklemeye devam etsin dercesine !..

O utanmaz kişiler ise : “Başkanım, biz siyaseti Allah rızası için, memlekette hizmet için yaptık, siz kendinize işi bilen danışman tutun,” demiyorlar.. koltuklara kuruluyorlar..

Belediyeler bir yandan fazla adamı havuza gönderiken, Meclis üyelerinin oğlu , kızı, yakınları belediyelerde işe başladılar.. buna ne diyeceksiniz ?.. hani dürüstlük..!

Bu maraş’tan bir şey olmaz, yazık 5 yılımız daha gitti..

Biz büyükşehir değil, büyük köy olarak yerimizi alırız..

NATO ve ABD’liler Adana ‘ya geldiklerinde :” Burası büyük köy” diyorlardı.. yıllardır.. Adana büyük köy olarak anıldı. 1980 yıllar ve öncesinde Adana ‘ya gidenler iyi bilirler, o tarillerde gazete okuyanlar iyi bilirler Adana Büyük Köydü.. hep öyle yazılırdı.. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile Adana kaderi değişmeye başladı ve Büyük Köy olmaktan kurtuldu.

Bize bir Özal gelir mi bilemiyorum, ama biz köy olmaya devam edeceğiz..

Kahramanmaraş Büyükşehir olamaz, bu yapı ile asla olamaz, olsa olsa Adana dan sonra resmi isimli büyük köy olur, Kahramanmaraş adı büyükşehir olan büyük bir köydür, bu yönetim şekli ile de köy olarak kalacaktır.. Burası şehir asla olamaz !..

Lafa bakılmaz: Kişinin aynası işdir..

Daha bir basın danışmanı bile tutamayan belediye başkanlarımız mı başarılı olacak..? hiç sanmıyorum.. 3 başkan için biraz umudum var gibi .. gerisi için maalesef yok, yazık oldu Kahramanmaraş köyüne 5 yılımız daha boşa gidecektir.. gibi duruyor..

Yakın taklacılarını, danışman, yönetici olarak etrafına toplayan, bu belediye başkanları ile Kahramanmaraş ili bir yere gidemez, adımız Büyükşehir biz ise büyük köy olarak hayatımızı devam ettirmeye çalışırız….

Bu yazıyı yazdığım için : Gazetemize abone olmayacaklarını, ilan reklam vermeyeceklerini biliyorum.. hatta abone olan , bize reklam verenleri bile sıkıştıracaklarınıda biliyorum ama bugün Sansür’un kaldırılışının 106 yıl dönümü böyle bir yazık gerekli olduğuna inanıyorum.. gazetecilik görevimi yapmalıyım, belki parasız aç kalacağım ama en azından başım dik, onurlu yaşayacağım..

Her şey para demek değildir..

Ben aç kalmaya, parasız yaşamaya razıyım : Ülkemizin ve ilimizin gerçeklerini hür şekilde haykırmak bana yeter !..

Hırand Dink’in öldürüldüğü zaman ayakkabısının altı delik , cebinde ise 6,50 kuruş vardı.. ama onurlu başı dikdi.. onurluydu.. belki aç öldü ama onurlu öldü..

Bizim cebimizden ise oda çıkmaya bilir !..

Basın emekçilerinin, 106 yıl dönümünü kutluyorum..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

“106 yıl da Sansür’ü kaldıra bildik mi ?” için bir cevap

 1. Ökkeş Usta diyor ki:

  Kahramanmaraşın büyük bir köy olduğunu maalesef alman askerlerindende duydum çok zoruma gitti, poyraz sayesinde 11 yılımız heba oldu, korkarım 5 yılımız daha boşa gidecek.

  Bir gurbetçi olarak uykularım kaçıyor ülkemizin diğer illerine bakıyorum hepsi gelişmekte fakat biz kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz, ulusal medya kanalları bizi kaale almıyor Kahramanmaraşın hava durumu bile yayınlanmıyor.

  Yerel gazetelerde bol bol kutlama mesajları ve ziyaret haberlerinden tiksinmeye başladım.

  Sayın başkanlar müdürler vekiller, kandil ve bayram mesajları ile birlikte bizlere müjdeler verin:

  Köprülü kavşakların hepsinin temeli atıldı yakında bitecek deyin.
  Havaalanımızdaki petrol istasyonu sıkıntısı bitti yeni terminal binası inşaatı başlayacak deyin.
  Karayolları bütün yollarımızı bitirecek beton asfalt ile kaplanacak kurban bayramına veya yıl sonuna hazır olacak deyin.
  Yıllardır Aksu ve sır barajına akan zehir durduruldu deyin.
  Hızlı tren çalışması başladı deyin.

  Eğer bu kapasitede değilseniz,
  Kahramanmaraşa yazık ediyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co