1 Mayıs Taksim!

1 Mayıs Taksim!

1 Mayıs yaklaşırken yine Taksim’ de kutlayalım sesi yükselmeye başladı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko Taksim için ısrarını sürdürüyor. Vali Hüseyin Avni Mutlu Yenikapı veya Kazlıçeşme’ yi işaret ediyor.

Nedir bu 1 Mayıs? “İşçi ve emekçiler bayramı” ilk kez Avustralya’nın Melbourne kentinde kutlanmış. Türkiyede ise 1923 de resmi olarak kutlanmıştır. Nisan 2008 de “Emek ve dayanışma günü” olarak kutlanması kabul edilmiş. 22 Nisan 2009 günü de TBMM de 1 Mayıs tatil ilan edilmiştir.

DİSK’ e şunu sormak lazım bu kadar benimsenme varken nedir bu Taksim inadınız? Sizin ki “Üzüm mü yemek bağcı mı dövmek” Vali Hüseyin Avni Mutlu gelin Yenikapı’ da yapın yardımcı olalım diyor.Kazlıçeşme geçen yılda teklif edildi kabul etmediler.

Yenikapı miting alanı tam hazır diyen Mutlu adresi kesin bir dille gösterdi. Daha ne ister bu DİSK Vali Mutlu’ nun yardımcı olma taahhütlerini kıymet bilip Yenikapı da coşku için de hükümet temsilcilerinin katılımı ile “Bahar bayramı” Adına yakışır bir şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Gelin 1 Mayıs ı kardeşlik duyguları için de kutlayalım.

1 Mayıs 2014 ü tarih milat olarak hatırlasın. Provokatörlere fırsat vermeyelim. 1 Mayıs ı bahane ederek bir takım oyunlar tezgâhlanmak istenmektedir. Dış mihrakların içerdeki maşalarının oyununa gelmeyelim. DİSK diğer sendikalar, sivil toplum örgütleri bir bahar havasında geçmesi için herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır.

Bunun aksi kimseye fayda getirmez. Kutuplaşmaya hiç gerek olmadığının bilinmesi, aklıselim düşünerek kararlarınalınması gerekmektedir. DİSK Genel Başkanı Kani Beko’ nun itidalli düşünerek Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun Yenikapı da kutlansın teklifini kabul ederek, bayram havası içinde geçmesine yardımcı olmalıdır.

Yok, ben Taksim de kutlayacağım gibi restleşme yönüne giderse bunun hiçbir işe yaramayacağını bilmelidir. Bu kararında ısrar etmesi, fırsat kollayan istismarcılara yarar tabii Devletin her zaman bu olayları bertaraf etme gücü vardır.

1 Mayıs toplumun içini acıtan olaylara şahittir. Taksim ısrarı gezi eylemcilerinin ve Hükümeti düşürme çabası içinde olan dış güçlerin maşası olmuş güruhun işine yarayacaktır. Vali Mutlu’ nun “Yenikapı da miting yapın Taksimde de sembolik bir merasim yapın “ çağrısına kulak vermek gerekmektedir. Bu yaklaşım yapıcı bir yaklaşımdır.

DİSK’ in bu defa gösterilen yere razı olarak bağlı sendikaları ikna ederek yenikapı’ da bahar havası ve bayram coşkusuyla kutlanmalıdır.

Ey! Taksim de 1 Mayıs kutlama sevdalıları gelin bu defa “Üzüm yiyelim. Bağcı dövmeyelim.”

1 Mayıs ın cennet vatanımız da huzurlu geçmesi bize doğum günü hediyesi olacaktır.” 1 Mayıs bendenizin doğum günüdür.”

Muhabbetle…

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co