“1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde “Engelsiz Çalışma Hayatı İstiyoruz”

“1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde “Engelsiz Çalışma Hayatı İstiyoruz”

Öz İplik-İş Sendikası Kahramanmaraş Şube Başkanı Bunyamin Yumrukaya; 1 Mayıs’ın kavga, gürültüden uzak, işçinin sorunlarının dile getirildiği ve çözümlerin üretildiği bir gün olmasını dileyerek, tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü  kutladı ve şunları dile getirdi:

” Dünyanın 166 ülkesinde kutlanan 1 Mayıs;  iç çatışmaların değil,  tüm emekçilerin hep birlikte çalışma hayatındaki sorunlara karşı gösterdiği mücadelenin, insanca yaşanacak bir dünya için yapılan ortak mücadelenin, dengeli gelir dağılımının, örgütlenme özgürlüğünün, barışın, demokrasinin, daha demokratik bir Türkiye’nin sesi olmalıdır.

“Çalışma hayatında yeni bir sorun daha ‘İşverenin Rica mektupları’

Çalışma hayatında;  taşeronluk, kayıt dışılık, örgütsüzlük, düşük ücret ve iş kazaları gibi sorunların yanında son zamanlarda akla hayale gelmedik bir sorunla daha mücadele ediyoruz.

İşverenler işyerlerinde sendikalı olan-olmaya çalışan işçileri işten atarak, sektördeki diğer işverenlere özel ricalı fakslar çekerek bu işçilerin iş için kendilerine başvurmaları halinde işe almamalarını istiyorlar. Bu tutum ülkemizin büyük ve marka sahibi firmalarında gerçekleşiyor…

İşçilerin; Anayasa ve yasaların teminatı altındaki haklarını kullanarak sendikalı olma hakkı varken, bazı işverenlerin bu çağ dışı zihniyetlerini   illegal bir yöntemde kullanarak işçilerin çalışma hakkını engel olmaya çalışmalarını kınıyoruz. İşverenlerin bu hukuksuz ve keyfi davranışları diktatörlerin davranışlarından farklı değildir.

Geçtiğimiz günlerde gıda sektöründe büyük ve önemli bir markaya sahip olan bir firmada konu belgeleriyle ortaya çıktı. Ancak basına yansımayan benzer şekilde uygulama, insaniyetsiz  birçok işveren tarafından yapılmaktadır ve oldukça da yaygındır.

“Çalışma hakkına engel olunmayan çalışma hayatı”

Biz 1 Mayıs emek ve dayanışma günü dolayısıyla; adalet ve refah, daha özgür, yaygın ve engelsiz bir örgütlenme, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmadığı  çalışma hakkına engel olunmadığı çalışma hayatı isteğimizi  yineliyoruz.

Bireysel hak ve özgürlüklere, sosyal adalete ve toplumsal barışa inanmakta ve bu uğurda mücadelemizi sürdürmekte kararlı olduğumuzu bir kez daha vurgulayarak Öz İplik-İş Sendikası adına tüm çalışanların 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum ” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co