1. Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi başladı

1. Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi başladı

Kocaeli Kartepe’deki bir otelde, Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası 1. Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi başladı.

kongrenin açılış konuşmasını yapan Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdal Karaöz, çok sayıda insanın tedavisinin modern tıbbın hiçbir tekniğiyle mümkün olmadığını belirterek, kök hücrelerin de bütün hastalıkları tedavi edeceği anlamının çıkmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin de İran ve Güney Kore gibi çok güçlü anlamda araştırma laboratuvarları oluşturduğuna değinen Karaöz, “İhtiyacımız olan tek şey, klinik deneme yapmak isteyen hekimlerimizin önünü açmamız gerekiyor. Bu bağlamda hem devlet politikası olarak hem de bizim gibi derneklerin çaba harcamasının yanı sıra bir kök hücre vadisinin ülkemizde dizayn edilmesinde yarar var” diye konuştu.

Kongreye 40’a yakın bilim adamını davet ettiklerini dile getiren Karaöz, şunları kaydetti: “Davetlilerimizin yarısı yurt içi ve yurt dışından gelen temel araştırmacılar. Belki de ilk defa ülkemizde klinik uygulamaların sonuçları açıklanacak bu kongrede. Beş hastalık, on hastalık belki ama bizim için gerçekten umut vadeden hastalıkların klinik sonuçlarını açıklamayı arzu ettik. Bu bağlamda hem dünyadan hem ülkemizden bu denemeleri yapan hekimlerimizi çağırdık. Ümit ediyorum ki çok iyi bilimsel bir tartışma ortamı olacak”

Uluslararası 1. Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi, 22 Mart Pazar günü sona erecek.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co